Pierwsza pomoc - ciało obce w oku, uchu lub w nosie
Agata

niemowle - badanie lekarskieMałe dzieci często wkładają sobie do przewodu słuchowego lub nosa różne, drobne przedmioty. Aby nie dopuścić do stanu zapalnego, należy jak najszybciej usunąć ciało obce. Dowiedz się, choćby na wszelki wypadek, jak należy postępować w takich sytuacjach.

Ciało obce w nosie

Ciało obce w nosie to problem, który zdarza się najczęściej małym dzieciom, poniżej 4. roku życia. Maluchy wkładają sobie do niego najróżniejsze przedmioty. Najczęściej są to pestki, koraliki, drobne części zabawek, klocki, zwitki papieru, a także orzechy, ziarna grochu i fasoli.

Objawy

Na początku dziecko może kichać i odczuwać pieczenie lub drażnienie w nosie. Maluch zacznie mówić w charakterystyczny sposób, jakby miał katar. Będzie się skarżył, że ma zatkany nosek i niewielkie problemy z oddychaniem. Może pojawić się także krwawienie z przegrody nosowej. To może oznaczać, że przedmiot ma ostre krawędzie i mógł uszkodzić naskórek.

Z każdym wdechem zwiększa się ryzyko przesunięcia przedmiotu ku wyższym odcinkom jamy nosowej i w efekcie ciało obce może się tam zablokować. Jest to spowodowane budową przewodu nosowego, który jest znacznie węższy niż sam otwór nosowy.

Gdy przedmiot będzie dłużej przebywać w nosie, może pojawić się jednostronny ból, obrzęk i zaczerwienie nosa, a także ropna wydzielina o nieprzyjemnym zapachu, która wskazuje, że maluch wsunął przedmiot do otworu nosowego już jakiś czas temu i pojawił się stan zapalny.

Jak usunąć ciało obce domowymi sposobami?

- Wytłumacz dziecku, by oddychało przez usta. W ten sposób nie wciągnie przedmiotu głębiej do przegrody nosowej.

- Sprawa będzie bardzo prosta, jeżeli ciało obce wystaje z nozdrza. Wystarczy, że chwycisz go palcami i delikatnie wyciągniesz. Jeśli jest to zwitek waty czy nici, do usunięcia możesz użyć pęsety.

- Gdy przedmiot jest niewidoczny, poproś malucha, aby spróbował wydmuchać go z nosa. Musisz mu jednak trochę w tym pomóc. Zatkaj drożną dziurkę i poproś o delikatne, ale dość stanowcze wydmuchanie noska. Jeśli po 2-3 próbach nie będzie efektu, nie kontynuuj tej czynności, ponieważ może to spowodować przesuwanie przedmiotu w wyższe partie jamy nosowej.

Metoda ta nie jest polecana u bardzo małych dzieci. Ze względu na ryzyko niezrozumienia i stresu może dojść do odwrotnego efektu. Maluch może wciągnąć przedmiot głębiej do nosa, a w skrajnych przypadkach do tchawicy, krtani, a nawet oskrzeli.

Kiedy należy udać się do specjalisty?

Gdy nie pomaga wydmuchiwanie nosa i ciało obce utknęło na dobre. Duże znaczenie ma wtedy czas, ponieważ z każdą chwilą rośnie ryzyko przedostania się przedmiotu głębiej. W przypadku bólu, wydzieliny ropnej o nieprzyjemnym zapachu, krwotoku i obrzęku powinnaś niezwłocznie udać się z dzieckiem do szpitala.

Przed zabiegiem usunięcia ciała obcego podaje się dziecku leki znieczulające oraz środki obkurczające naczynia krwionośne. Za pomocą specjalnych przyrządów zostaną podjęte próby wyjęcia przedmiotu z nosa. W trudnych przypadkach, u dzieci panikujących lub niewspółpracujących, lekarz może zadecydować o zabiegu w znieczuleniu ogólnym.

Ciało obce w uchu

U dorosłych ciała obce wpadają do ucha z reguły przypadkowo, natomiast małe dzieci często same wkładają sobie różne przedmioty do przewodu słuchowego, takie jak klocki, kamyki, drobne zabawki czy kawałki jedzenia. Czasem, przypadkowo mogą się zdarzyć również małe owady.

Objawy

Przedmiot w uchu będzie powodował ból oraz uczucie ucisku, podrażnienia czy łaskotania. Starszy brzdąc będzie skarżyć się nie niedosłuch, natomiast maluch, który jeszcze nie mówi, może być w tej sytuacji niespokojny i płaczliwy.

U wrażliwych dzieci podrażnienie przewodu słuchowego może powodować mdłości i wymioty. W skrajnych przypadkach może pojawić się krwawienie z ucha, najpewniej za sprawą ostrych krawędzi przedmiotu lub nieprawidłowej próby usunięcia ciała obcego.

Jak usunąć ciało obce z ucha domowymi sposobami?

W pierwszej kolejności weź maluszka na kolana. Ułóż go w takiej pozycji, by jego głowa była na boku i delikatnie nią potrząśnij. Jeżeli ciało obce nie wypadnie, a jest na tyle płytko w uchu, że jest widoczne i łatwe do uchwycenia, poproś kogoś, by spróbował usunąć je za pomocą pęsety. Ty przytrzymuj głowę dziecka.

Gdy w trakcie wyjmowania będzie czuć opór, zabieg należy natychmiast przerwać i udać się do lekarza, aby nie dopuścić do uszkodzenia ucha lub przebicia błony bębenkowej.

Jeśli uda się Wam usunąć ciało obce, po zakończeniu czynności najlepiej, aby lekarz pediatra obejrzał ucho, ponieważ mogły do niego trafić jeszcze inne drobne przedmioty, których nie widzieliśmy. Nie należy bez kontroli wlewać do ucha żadnych płynów.

Ważna rada: Do wyjmowania przedmiotów z ucha dziecka absolutnie odradzam używanie patyczków higienicznych, ponieważ możesz niechcący wepchnąć ciało obce jeszcze głębiej do przewodu słuchowego.

Kiedy należy udać się do specjalisty?

Jeśli ciało obce utkwiło głęboko, musisz się koniecznie zgłosić do laryngologa lub udać na pogotowie. Na początku lekarz podejmie próbę usunięcia przedmiotu za pomocą specjalistycznych narzędzi otochirurgicznych. Może się jednak zdarzyć, że sytuacja będzie wymagała przeprowadzenia operacji. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, ponieważ małemu dziecku trudno będzie zachować spokój w takich okolicznościach. Operację wykonuje się również w sytuacji, gdy przedmiot długo zalegał w przewodzie słuchowym.

Ciało obce w oku

Ciało obce w oku dziecka to najczęściej zwykła rzęsa lub ziarenka piasku, drobne owady czy pyłki, które wpadły na przykład podczas zabawy na świeżym powietrzu.

Objawy

O obecności ciała obcego w oku może świadczyć potrzeba ciągłego mrugania i tarcie oczu rączkami, ponieważ drobinki podrażniają spojówkę. Maluch może odczuwać pieczenie oraz ból. Oko będzie zaczerwienione i zacznie łzawić. To naturalna reakcja obronna, dzięki której znajdujące się w nim drobinki mają szansę wypłynąć kącikiem oka. Poza tym łzy zawierają przeciwciała unieszkodliwiające bakterie, które dostają się do oka wraz z ciałem obcym.

Jak usunąć ciało obce z oka domowymi sposobami?

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek czynności koniecznie umyj dokładnie ręce. Spróbuj przepłukać solą fizjologiczną oko lub gdy nie ma w domu soli fizjologicznej, to ciepłą przegotowaną wodą. Jeżeli to nie pomoże koniuszkami palców chwyć delikatnie rzęsy górnej powieki, odchyl ją i pociągnij ku dolnej. To sprawi, że oko zacznie bardziej łzawić, ale jest to zamierzone. W ten sposób ciało obce może samo wypłynąć.

Małym dzieciom polecam zakroplić do oka sól fizjologiczną. U starszego dziecka sprawdzi się płukanie oka przegotowaną, letnią wodą - brzdąc zanurza twarz w misce z wodą i energicznie mruga powiekami.

Jeśli nie będzie poprawy, sprawdź, czy drobinka nie utkwiła pod dolną bądź górną powieką. Aby to zrobić, musisz delikatnie wywinąć dziecku po kolei każdą powiekę i zobaczyć, czy na gałce ocznej nie ma ciała obcego.

Gdy zlokalizujesz ciało obce, spróbuj za pomocą zwilżonego patyczka higienicznego, gazika bądź chusteczki higienicznej przesunąć je w kierunku kącika oka. Stamtąd będzie Ci już dużo łatwiej się go pozbyć, a maluch poczuje natychmiastową ulgę.

Kiedy należy udać się do specjalisty?

Jeżeli próby usunięcia ciała obcego z oka są nieskuteczne, przedmiot utknął w gałce ocznej lub jest niewidoczny, jak najszybciej udaj się z dzieckiem do okulisty lub na pogotowie. Na czas podróży powinnaś zabezpieczyć oko opatrunkiem z gazy jałowej i bandaża, aby powieka się nie poruszała i nie podrażniała dodatkowo rogówki.

W przypadku, gdy duże ciało obce wbiło się w gałkę oczną i niezbędna będzie interwencja chirurga. Aby nie pogłębiać urazu musisz zabandażować maluchowi zarówno chore, jak i zdrowe oko. Mając dwoje oczu zasłoniętych, dziecko nie będzie ruszało uszkodzoną gałką oczną.


Komentarze
pati1990
Ja to strasznie panikuję przy takich rzeczach dobrze , że mój partner ma zimną krew. Mam nadzieję , że nasz dzidziuś nie odziedziczy po mnie wygłupów np wkładania kulek z lipy do nosa , bądź kulek metalowych do buzi :) Trzeba być czujnym
monikadan89
Warto czytać takie porady by wiedzieć jak się zachować w następujących sytuacjach. Aby sie nie stresować, nie panikować tylko działać i pomócdziecku!
moniawp5
Ja jestem panikara więc tych rzeczy najbardziej się boję. Mam nadzieję że moje dziecko nie będzie miało takich pomysłów.
Skrzaty
Odradzam samodzielne wyciąganie ciała obcego czy to z nosa czy ucha chyba, że mamy stuprocentową pewność, że to nam się uda. W przeciwnym przypadku zawsze jadę do lekarza aby usunął ciało obce i sprawdził czy wszystko jest w porządku. Samodzielnym usuwaniem możemy zrobić krzywdę dziecku naruszając chrzastki w nosie bądź blone bebenkowa
Silver812
Ciężko jest upilnowac malca i rodzic często musi być jak superman - ratowac swiat malucha - znać się na wszystkim i dokonywać cudów. ..
jowitka76pdm
u mnie dziewczynki nie miały pomysłów by wkładać se cos do ucha czy nosa ale jak coś sama bym nie próbowała usunąc
Silver812
Gabilabi - super patent! Wiadomo, że dziecko było zestresowane... ale dzieci potrafią kiepsko reagować na lekarzy, więc lepiej czasami dać sobie szansę :) Gratuluję pomysłu i udanej akcji ratunkowej. Ja się boję takich akcji, ale może nas to ominie :)
gabilabi
Zdarzyło nam się raz że synek włożył do noska gumeczkę małą i ja nie mogłam ją wyciągnąć więc wziełam go do kapieli i zabrałam ulubiona zabawkę by zmusić go do płaczu ponieważ wówczas nozdża sie oczyściła i ta gumeczka wyszła.
jowitka76pdm
w razie czego nie próbować na własną ręke wyciągać bo zamias pomóc mozna zaszkodzić
efcik
ja bym chyba jednak jechała do specjalisty, bałabym się, że mogę zaszkodzić zamiast pomóc.
Silver812
Najlepiej udać się do lekarza...
dagmari
Te artykuły to kopalnia wiedzy,bardzo przydatne informacje!
jowitka76pdm
samemu nie ma co grzebać lepiej zostawić to fachowcowi bo zamiast pomuc mozna zaszkodzić
MalwinaW
Jak nie wiemy co zrobić to nie ma co ryzykować i trzeba jechać na IP
brunetka1232
chyba najlepiej jechac na pogotowie
jowitka76pdm
u nas na szczęście nic takiego się nie wydarzyło
Skrzaty
Zdecydowanie wizyta u lekarza
agusia00356
jak byłam mała to wsadzałam fasolki w uszy aż się boję co mój mały będzie robił jak podrosnie
maddziaa
Chyba wolałabym pojechać do lekarza niż samemu próbować, ale na szczęście nie miałam okazji tego sprawdzać i niech tak zostanie
Polcia27
Zawsze trzeba jechać do lekarza w takiej sytuacji
joannabednarek
Trzeba dzieci uczulać od początku żeby nie brały niczego do buzi
joannabednarek
Ja bym nie ryzykowała samodzielnego wyciągania. Lepiej jechać do lekarza
Gosia200
U nas na szczęście jeszcze nie zdarzyło się aby synkowi coś utknął w nosie , czy uchu . Ale warto wiedzieć jak wtedy postępować
MOla90
w uchu lub nosie lepiej uważać żęby głębiej nie wepchnąć ciała obcego
Tala90
Ja nic sama nie wyciagam jade do lekarza
Miko1
Oby nas nie spotkalo
MamaIwona
Na szczelnie nie miałam takiego wypadku
andziula11111
Na szczescie nie mielismy z tym problemu
buba18
Małe dzieci czasem mają takie pomysły
Justyna94
u mnie synek mial ale mu sama wyjełam i na drugi dzien poszlismy do lekarza by sprawdzic czy wszystko jest w porzadku
beatraxx
lepiej isć do lekarza
Tala90
Sama nic nie robie odrazu jade do lekarza
Miko1
Bala bym sie sama wyjasc
Ula888
nie miałam z tym problemu
buba18
W takich sytuacjach trzeba zachować zimna krew i pomóc dziecku
MOla90
do przemycia oka lub przepłukania noska użyłabym soli fizjologicznej
Miko1
Odrazu by do lekarza jechala
p_witkowska
My też bysmy od razu udali się do lekarza
Tala90
Jeszcze nie mialam z tym problemu ale wiem ze nic bym sama nie zrobila odrazu do lekarza
alkakostka
Bardzo ważna sprawa wiedzieć jak udzielić pomocy maluchowi.
Arselia
moja młodsza siostra połknęła jak była małym dzieckiem monetę. niestety nie obyło się bez interwencji szpitalnej.
Justyna94
tak właśnie jest jak dziecko obserwujesz cały czas to i tak zawsze cos sie stanie nie uchronimy sie pzred tym.
doda1987
przy takim maluchu trzeba mieć oczy wszędzie a i tak nie zdążymy zareagować
mww1991
Jeszcze nie mieliśmy z tym do czynienia, ale jakby co już wiem co robić :)
buba18
Mój maluch ostatnio chciał włożyć sobie do ucha chrupki kukurydziane w kształcie kuleczek,dobrze że w porę zauważyłam.
jusen
Ja też wolałabym do lekarza
Nikol
Myślę, że jakby coś weszło dalej dziecku to bym wolała się udać do lekarza niż sama kombinować
mlodamamaopowiad
Ja musialam juz force wyciagac cos z nosa Bo sobie wsadzila
domilove
przydatne informacje, choć na razie nie miałyśmy takich problemów
Fikumiku
Przy rzesie można próbować samemu ale jeśli jakieś inne ciało obce to do lekarza
anka123
Odrazu trzeba jechac do lekarza nic samemu
annawianna
Kiedy zauważam ciało obce no rzęsę w oku synka to próbuję ją usunąć płukając oko solą fizjologiczną ale jeżeli widzę że nie dam rady to konieczna jest wizyta u specjalisty. Właśnie jutro idę z synkiem do okulisty ponieważ od wczoraj ma zaczerwienione oko i w kąciku pojawiła się ropa więc muszę sprawdzić co się dzieje.
Czarnulka089
Ja trochę panikowałam jak pierwszy raz rzęsa wpadła synkowi do oka ale przemylam oczko wszystko było OK
manndarynka
zachować zimną krew albo dzwonić po lekarza, karetke
zaradnamamuska
pewnie ze tak nie ma co rezykowac
Skrzaty
Ja bym jechała do lekarza
zaradnamamuska
no w sumie racja trzeba tez tym tematem sie samemu interesowac bo przy takich wypadkach jak napisalas najwazniejsza jest nasza reakcja na szybko
oska
Oj dziewczyny no nie mówcie, ze z ciałem obcym w oku typu rzęsa, czy mały owad, które są wymieniona w artykule to byście od razu jechały do lekarza.
asiulka_26
Ja od razu bym jechała do lekarza. Na szczęście nie mielismy takiej sytuacji
Skrzaty
Zawsze trzeba jechać do lekarza w takiej sytuacji
manndarynka
marcepanowa dobre :-) ja na pewno nie brałabym się sama za oko, za bardzo by mi się trzęsły ręce, wolałabym jechać do lekarza, z resztą z innymi częsciami chyba również
marcepanowa
będę to czytać tak długo az nauczę się całego artykułu na pamięc.
Marla86
oczy dookoła głowy nam sie tu przydadza ale jesli bym miała taka sytuacje to mimo wszystko skonsultowała bym ja z lekarzem
Skrzaty
Czujność i zabawa razem z dzieckiem
Paulaa26
trzeba uwazac na takie rzeczy
manndarynka
Nie miałam takiego przypadku z moimi maluchami, ale nie wiem czy bym próbowała usuwać sama, to zalezy jak głęboko by to było, jak z brzegu to może i bym spróbowała, ale głębiej to nie, wolałabym pognać do lekarza niż zrobic wieksza krzywdę dziecku
gabriela2
nie mieliśmy takiej przygody choć nie wiadomo czy sie nie zdarzy , wizyta u specjalisty jak najbardziej w takim wypadku
Skrzaty
Tak czy inaczej czy wyciagniemy czy nie trzeba odwiedzić lekarza
oska
Przede wszystkim rodzić musi zachować spokój. Nie nalezy panikować w takich sytuacjach, gdyż to jeszcze bardziej zestresuje dziecko
zaradnamamuska
my juz przezylismy paluszka w uchu i kwiatka w nosie tzw. rumianek
asia13w
Nawet jeśli usuniemy ciało obce, zawsze należy skonsulować się ze specjalistą, ponieważ istnieje duże ryzyko, że nastąpiło podrażnienie błon śluzowych co sprzyja rozwoju infekcji
Skrzaty
Również uważam, że więcej krzywdy można zrobić wyciągając
Justyna94
u mnie partner skonczyl kurs takze wiem co i jak mam robic w razie czego nauczyl i mnie takich podstaw
Paulaa26
czasami można tylko więcej krzywdy zrobić samemu
Paulaa26
jak cos takiego wyjmowac to tylko pod kntrola lekarza
Justyna94
stresu nie ma ale trzeba pilnowac dziecko wiadomo im wieksze tym bardziej poznaje swiat
xmichalskaax
Nam się jeszcze nie zdarzylo
Marla86
na pewno duży stres dla rodziców i dziecka
mamadzieci
straszne rzeczy , u nas obyło się bez takich rzeczy , na szczęście
Justyna94
u mnie synk miał ostatnio drzazge w oku i sami mu wyjeliśmy bez pomocy lekarza
Justyna94
trzeba uważac na dziecko
filaria1
My jeszcze nie mielismy nic takiego
manndarynka
chyba bym się bała sama usuwać to jeszcze zalezy id tego jak głęboko by to było, ale bałabym się że pogorszę sytuację
ewelina_113
Wystarczy chwila nieuwagi i nieszczescie gotowe :/
kasietka922
u nasz naszczescie obylo sie bez wkladania rzeczy do ucha czy nosa
frezja
oby nigdy nas to nie spotkało, cieżko pomóc dziecku, gdy sami jesteśmy przestraszeni sytuacją. A wyjąć coś z oka dla mnie nie do zrobienia, sobie mam problem wygrzebać np rzęsę.
MichuNi
trzeba miec oczy dookola glowy
0202oliwcia
U nas jak na razie nie było takiego wypadku
KacperiJulka
synek ostatnio wsadzil do noska puza ale udało nam się go usunąć bez większych problemów
Czarnulka089
No ostatnio właśnie pierwszy raz rzęsa wpadła do oka i aplikowałam kropelki soli fizjologicznej i nie wypłukało nie dał sobie go nawet dotknąć no i nie było łatwo co jakiś czas kropilsm a on przecieraj oczko ale w rezultacie nie wiem czy do końca wyszło
Estera0904
Bardzo ważny artykuł , każdy rodzić powinien się z nim zapoznać
Mamajulki2016
U nas na razie nie ma zadnych cial obcych w buzi
kathien
dzieci mają talent do umieszczania przedmiotów w różnych otworach swojego ciała - zgodnie z zasadą lepiej zapobiegac niz leczyc warto sprawdzac czy zabawki nie skladaja sie z elementów które mogą niechcący dostać się tam gdzie nietrzeba...
0202oliwcia
u nas jak na razie nie zdarzył sie taki wypadek i odpukać aby nas to nie czekało
MOla90
u nas jedynie trafił się piasek w oku, ale wystarczyło zakroplenie solą fizjologiczną i było już dobrze, warto mieć ampułkę pod ręką
MichuNi
Bardzo wazna i nieznana porada w ostatnim akapicie. > zawsze bandazujemy oboje oczu!
Mamajulki2016
Coreczka bedzie do buzi co tylko lezy na jej drodze
Maadie
Mój maluch wszystko bierze do buzi ;/
agraffeczka
Synek mial rok temu piasek w oku... ale byla tragedia
Katarzyna25
Do tej pory nic się nie wydarzylo
helcia
u nas na szczęście nic takiego się nie wydarzyło
Healthymamma
haha hiacynta rozbawiłaś mnie do łez :D
mama92
pod tym kątemnie mamy problemów :) nigdy nie wsadzał nic do buzi nosa czy gdziekolwiek :)
Kasia_S
Dziecka się niestety nie da upilnować
Justyna94
nie zdarzymy ich dopilnowac
Katarzyna25
Dzieci wszystkiego się domysla
Hiacyntabukiet
Jako dziecko lubiłam wkładać sobie ziele angielskie do nosa. Do tej pory u mamy na obiedzie wszystkie ziela z zupy są wyłowione. Dzieci mają różne pomysły.
lena25
Nie można tak samemu ingerować
Kasia_S
Oby taki wypadki pojawiły się u nas sporadycznie a najlepiej w ogóle.
mlodamamaopowiad
nie zawsze, ale jak się zna podstawpwe zasady to nie trzeba ze wszystkim czekac na pomoc lekarza
tamer
Niestety takich atrakcji bardzo ciężko uniknąć, więc trzeba wiedzieć jak reagować.
Justyna94
trzeba uwazac na takie rzeczy
jusen
Dakota, nie zawsze, czasami można tylko więcej krzywdy zrobić samemu
helcia
u nas jak na razie nie był żadnej takiej sytuacji
marta1519
Mam nadzieję że u uda się uniknąć
Kasia_S
Jest to stresujące sytuacja dla dziecka jak i rodziców
mama92
tylko ze czasami dziecko rodzicu nie da a obcemy lekarzowi pozwoli
Dakota
ja tak samo, po co malucha stresować lekarzem skoro możemy coś usunąć sami
mlodamamaopowiad
ja mysle tak jak tamer
Justyna94
jak cos takiego wyjmowac to tylko pod kntrola drugiej osoby
tamer
Myślę, że jednak nie trzeba ze wszystkim od razu lecieć do lekarza - jeśli mamy 100% pewności, że np. muszkę z oka udało się usunąć i nie ma zaczerwienienia.
lena25
Zawsze trzeba udać się do specjalisty by uniknąć jakiś powikłań itd
Justyna94
warto o tym pamietac
marta1519
Czasem może się skończyć operacją jeżeli mały przedmiot utknie
Gosia200
No tak jak u mnie staram się go pilnować kiedy wiem ze bawi czymś co jest małe i może sobie coś zrobić jednak rzadko mu też pozwalam na zabawę takimi zabawkami
Gosia200
U mnie synek jeszcze nic nie wykombinować j9c takiego
marta1519
Przede wszystkim uwaga i oczy dookoła głowy
Katarzyna25
na szczescie nie zdazyl nam sie taki wypadek mam nadzieje ze to nigdy nie nastapi
Hiacyntabukiet
Mam nadzieję że nas ominą takie wypadki. Jak coś to biegiem do lekarza.
jusen
Ciało obce w uchu trzeba było do lekarza niestety...
Healthymamma
oby nigdy nam sie nie zdarzyla taka przykra sytuacja
tamer
W takich przypadkach podstawą jest szybkie i umiejętne działanie.
Justyna94
metoda przydatna
helcia
u nas na szczęście nie było żadnego takiego wypadku jak na razie i miejmy nadzieje że nie będzie takiego przypadku
agrafka
U nas nie było takiej sytuacji, ale bardzo dobrze wiedziec co w takiej sytuacji sie robi.
mlodamamaopowiad
Magiczny Pazur- dokladnie, takim czekaniem to przedmiot moze sie tyko jeszcze przesunac w glab
Justyna94
Takiego czegoś synek jak na razie nie miał ale zawsze mu patrze przy kąpieli
mama92
Przy pierwszym maluskzu nie miałam takich problemów od początku nie był dzieckiem które wszystko wszędzie by wsadzało i wszystkim się interesowało . Ciekawe jak będzie przy drugim pewnie na odwrót :P
lena25
Zawsze warto pierw skontaktować się z lekarzem
Kasia_S
Oby mnie sytuacja ciała obcego w uchu czy nosie omijała jak najdłużej.
MagicznyPazur
jeśli dziecko będzie miało coś w nosie, buzi czy gdzie indziej najpierw przecież staramy się to wyciągnac malcowi przeciez... a nie czekamy na wizyte u lekarza
patrysiulla
najlepiej zglosic sie do lekarza
Natalia111
Oby nie było powodów do interwencji
0202oliwcia
u nas na szczęście nie bylo jeszcze takich problemów
mlodamamaopowiad
mojej corce zdarza sie wlozyc jedzenie do nosa...
Renata111
ja na szczęście nie miałam takiego przypadku
Aliicja
Dzieci bardzo lubią wkladać wszystko wszędzie...
Fantagira
Zawsze mam pod ręką sól fizjologiczną żeby przemyć jakby była potrzeba
hania070316
Oby takie problemy nas omijały szerokim łukiem
mlodamamaopowiad
zobaczymy jak to znami bedzie
Anita88
obyśmy nie mieli takich problemów
MagicznyPazur
U nas ostatnio często teraz pojawia się problem, że synek ma coś w oku. A to rzęska, a to jak teraz byliśmy nad morzem to piasek i wtedy przemywamy oczko zwykłą wodą
mlodamamaopowiad
mysle ze warto by rodzice robili sobie kursy pierwszej pomocy, ja taki mam
Jola12
A dzieci potrafia byc bardzo pomyslowe gdzie mozna daną rzecz schować .
Jola12
Niektórych sytuacji się nie przewidzi.
Fantagira
Ja zawsze mam pod ręką sól fizjologiczną, żeby w razie czego rpzemyś oczy
iza4419
oby nigdy coś takiego się nie zdarzyło nam
marta_ka
Dzieci potrafią mieć takie pomysły, że trzeba mieć oczy dookoła głowy.
0202oliwcia
U nas na szczęście do tej pory obeszło się bez większych problemów
agraffeczka
W tamtym roku nad morzem synek mial ziarenko piasku w oku. Cos strasznego
pati60254
powinna wejść ustawa nakazująca znajomość zasad pierwszej pomocy. Niestety rząd zapomina o tym co istotne dla obywateli :(
buba18
Synek kuzynki wsadził sobie fasolkę do nosa ,trzeba było jechać z nim do laryngologa ,który ją usunął
majka12
Mielismy piasek w oku. Cos strasznego
Katarzyna25
Bardzo ciekawy artykuł
Nikol
Trzeba obserwować szczególnie na uszy uważać bo dziecko nie powie co się dzieje a cięzko to czasami stwierdzić
lulusia1234
Trzeba byc ostroznym by nie pozostawiać takich przedmiotów w zasiegu maluszka
Katarzyna25
Wszystkie małe przedmioty zostały schowane przed urodzeniem synka
Justyna94
Jeszcze tego nie mieliśmy ale bacznie będę obserwować
Kasia_S
Przy wychowaniu dziecka w każdej chwili trzeba być gotową żeby pomóc Maluszkowi.
Ewa855
Przy małym dziecku trzeba bardzo uważać, żeby czegoś nie połknęło, wszystkie małe rzeczy, które mogłyby trafić do buzi malucha trzeba pochować. Należy też uważać na ości przy jedzeniu rybki, mojemu mężowi tak się wbiła ość, że musiał jechać na pogotowie na jej usunięcie
MamaWojtusiaK
Małe dzieci i niewielkie przedmioty... i gotowe
hania0787
Wszystko przed nami oby obyło się bez takich niespodzianek
Jolciaaa
u nas nie było ciała obcego
ania_tt
tak że dzieci mają pomysły i trzeba mieć oczy do okoła głowy a i to nie daje 100 % gwarancji że nic nie wymyślą
ania_tt
u nas sąsiadka wsadziła sobie groch jasiek do nosa i zaczął jej kiełkować
meg30
najgorsze są te małe muszki one często wpadają do oka
asiulka_26
z maluchami trzeba uwazac bo wszystko sa w stanie sobie wsadzic
meg30
ja jak byłam mała włożyłam sobie groch do nosa i niestety bez lekarza się nie udało więc naprawdę trzeba uważać
szminaa2
Słyszałam, że dziecko potrafi włożyć sobie do nosa nawet małe klocki lego lub...agrafki. To jest dopiero niebezpieczne.
pani_mamusia
Mój mąż jak był mały włożył sobie groszek do nosa..Na szczęście udało się go wydmuchać.
zaradnamamuska
u nas był paluszek w uchu dobrze ze maz zachował zimna krew i wyja
misiunia
warto być przygotowanym na każdą ewentualność
moniawp5
Warto wiedzieć . Oby nam się nie przytrafiło
meg30
na szczęście nie miałam takiego problemu
perpetua88
nie daj boże
majka12
Milismy przygode z piaskiem w oku
Loluni
Trzeba zapamietac
buba18
Dzieci trzeba mieć ciągle na oku
natulkal
ja napewno będe 'śmiertelnie' wystraszona w takiej sytuacji.
mil257
Artykuł na pewno się przyda.
katarzynasierack
Trzeba będzie mieć oczy dookoła głowy
kotek013
Chwila nieuwagi i jest klops :(
buba18
Trzeba chować male rzeczy
Edzia94
Trzeba bardzo uważać; maluchy mają świetne pomysły
mamawiolka
ja bym chyba sama sie bała wyciagac
Dorka92
Trzeba będzie mieć oczy dookoła głowy
moniawp5
Małe rzeczy mamy pochowane
mamawiolka
ja bede chowała drobne rzeczy i przedmioty
Natka12
Ja bede unikala malych elementow w zabawkach mojego dziecka ale mimo wszystko bede przywiazywala duzo uwagi dla dziecka podczas zabawy
Justyna94
Tak bo nie widomo gdzie wlezie
natulkal
trzeba bacznie zwracać uwagę na maluszka
Anita88
będę bardzo uważać na to... mój brat połknął żaróweczkę jak był mały
filaria1
Ja nie daje malych e kementow do zabawy
Kasia_S
Mam wiedzę w zakresie pierwszej pomocy obym nie musiała jej tylko nigdy w życiu wykorzystać.
iza4419
pierwsza w pomoc jest naprawdę bardzo wazna
Fantagira
Na szczęście do tej pory nic takiego nam się nie przydażyło.
marysiaz
Najlepiej zabierać Male elementy
JoannaBrozek21
Szybka reakcja to podstawa
Czarnulka089
Jesli chodzi o oko to gdy synkowi cś wadnie to zawsze mam w torbie sól fizjologuczną
milenaA
dokładnie chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe
filaria1
Wystarczy chwila nieuwagi
mamcia24
jak narazie w pore reaguje
perpetua88
to jest niebezpieczne, pamiętam jak siostra włożyła sobie paluszka do nosa, nie obyło się bez wizyty na pogotowiu
tina12
oby i nasza druga córa nie wpadła nigdy na taki pomysł
maddziaa
Sól fizjologiczna przy oczkach to podstawa. Z ciałami obcymi nie ma żartów...
Czarnulka089
Z dziećmi to ciężko bo jak sie boją to nię będa naszych poleceń wykonywać i trudno im wtedy pomóc
megane83
Poki c corka nie miala jeszcze takich pomyslow
katarzynasierack
Dzieci właśnie mają takie pomysły
agraffeczka
Mielismy latem taka sytuacje z ziarenkiem piasku w oku... trudno dziecku wytlumaczyc zeby otworzylo oczko...
ulkala
I trzeźwo myśleć jak pomóc maluszkowi
Diianciia
wazne zeby nie panikowac
natulkal
nam po spacerkacg ropieje oczko, wtedy zawsze po powrocie do domu stosujemy sól fizjologiczna, ale i tak na wszelki wypadek wzielismy skierowanie do okulisty
Marlon
Dzieci mają dziwne pomysły
ewelaa
na pewno trzeba zachowac spokoj przy takich "operacjach" czujac nasz strach dziecko rowniez bedzie sie bardziej denerwowalo
anka87
dziecko to dziecko czasami nawet pilnująć można coś przeoczyć
perpetua88
Staram się nie dopuścić do tego
Jajeczko89
Nie wiem czy w nerwach jeste w stanie człowiek odpowiednio zareagować
agraffeczka
Oby obylo sie bez :)
Kasia_S
Mąż i ja posiadamy przeszkolenie w zakresie pierwszej pomocy więc na szczęście będziemy wiedzieli jak się zachować.
Healthymamma
Obysmy nie mieli takich problemów
karororka
Ciężko zachować spokój w takich chwilach
ewcia2016
Jeszcze sytuacja w której stosuje się wiedzę z artykułu nas nie spotkała
milenaA
najlepiej mieć oczy do okoła głowy i widzieć co robi maluch
andziula11111
nie mieliśmy na szczęście takich problemów
nowaczki1985
ciezko o opanowanie w takiej sytuacji
tina12
też obyło sie bez takich incydentów do tej pory
Asibasi
na szczęście jeszcze nie mierzyliśmy się z takim problemem
Sylwuskaaaxdd
Ja nie mialam takiej sytuacji z synkiem
Jajeczko89
Na takie sytuacje też trzeba być przygotowanym
anagar
Synek włożył mały kolcek lego do nosa ale na szczęście wuja byl w pobliżu i mu go wyjął
Megan0320
Jak czytam takie rzeczy to przeraża mnie perspektywa przyszłości
marysiaz
oj, oj moja nie raz cos brala i beirze do buzi, mowie ze nie wolno ale to czesto sie powtarza
dariolka195
Nowaczki1985 ja też,chyba od razu na pogotowie
buba18
Takie nieprzyjemne sytuacje mogą przytrafić się każdemu dziecku.
nowaczki1985
chyba spanikowałabym i pędziłabym szybko do lekarza
dzidzia123
Dzieci właśnie mają takie pomysły
Fantagira
Moja córka na szczęście nie ma nawyku wkładania dziwnych rzeczy do nosa albo ucha.
Diianciia
mam nadzieje ze nie bede miala z tym do czynienia
andziula11111
obyśmy uniknęli takie sytuację , jednak wiadomo czasem zdarzają się wypadki .
ewatar6769
Mam nadzieje że nie będziemy mieli przyjemności z jakimi kolwiek ciałami obcymi u dzieci. To bardzo niebezpieczne i stresujące.
Angelka87
Będziemy starać się dziecku tłumaczyć, aby nie wkładało jakichkolwiek rzeczy w akie miejsca.
Senidia
mam nadzieję że uda nam się uniknąć takowych sytuacji
nice8822
Nigdy nie miałam podobnej sytuacji
eokrasa
ja wpadłabym w panike czy wyjmowac czy nie i pędzic do lekarza
aga1984
uczę dziecko by nie wkładało do buzi niczego
iza4419
Trzeba zachować zimną krew w takiej sytuacji
filaria1
Ja bym pojecgaka fo okulisty
natulkal
dużo się dowiedziałam z tej porady. Byleby nie wpaść w panikę
lovebaby
Trzeba temu zapobiegać
Angelka87
Boję się czegoś takiego, ale wiem, że sobie poradzę :)
annalabedzka
na szczęscie nie miałam takiego problemu
filaria1
Dlubiac samemu mozna glebiej wepchnac
kepasa1990
Ja jestem panikara więc tych rzeczy najbardziej się boję. Mam nadzieję że moje dziecko nie będzie miało takich pomysłów.
Czarnulka089
w takich sytuacjach najlepiej do lekarza iść
Nusia
dużo dzieci ma głupie pomysły , trzeba mieć oczy dookoła głowy
Megan0320
czasem mimo pilnowania nie wiadomo jak i kiedy dziecko coś zrobi, dbrze wiedzieć jak wtedy postąpić
dominika1990
mam nadzieje ze moj syn nie bedzie miec głupich pomysłow i np nic do nosa nie wcisnie
dusia
Dzieci trzeba bardzo dobrze pilnować
darkdreamlady
w razie konieczności trzeba zgłosić się do lekarza bądź i szpitala
dominika1990
jak nie uda mi się wyciągnąc to pojade do lekarza i na pewno sobie poradzi
perpetua88
dlatego oczy trzeba mieć dookoła głowy
Megan0320
mam nadzieję że nam się to nie przydaży
agu88sia
to chwila moment jak dziecko cos sobie włoży
Jajeczko89
Trzeba znać metodę postępowania , bo dzieci nawet bardzo pilnowane potrafią coś sobie wbić
Julijanka
dobrze wiedzieć co robić w takich sytuacjach, jednak z autopsji wiem że często wymaga to pomocy lekarza :)
dusia
Dzieci trzeba bardzo pilnowac
Nusia
tez tak samo uwazam ze wazne jest nie panikować
perpetua88
Dzieci same często coś lubią wkładać do nosa
darkdreamlady
przeszłam po urodzeniu małego kurs także nic mi nie groźne ;)
dominika1990
najwazniejsze to chyba nie panikowac, mam nadzieje ze moj syn nie bedzie miec takich głupich pomysłow
Czarnulka089
wszystko zależy od miejsca i głębokości, jeśli nie będę czuła się na siłach będę wolała udać się do lekarza
ewar
Mój chyba jakiś wyjątkowo spokojny bo nic takiego nam się nie przydarzyło, po za drobinkami piasku w oczach. Przy drugim obym zachowała spokój w takiej sytuacji.
agu88sia
na szkołach rodzenia często uczą zachowania w takich nagłych wypadkach
Jajeczko89
Warto znać sposób postępowania w takich sytuacjach bo nigdy nie wiadomo czy nie trzeba bedzie pomóc dziecku. Warto uczestniczyć w akcjach gdzie ratownicy pozwalaja ćwiczyć na manekinach takie przypadki. Szkoda że bezpłatnych zajęć z pierwszej pomocy jest tak mało
roxi133
U nas jeszcze nic obcego sie nie dostało do tych częsci ciała ale trzeba zachować zimna krew i dbać o porzadek w mieszkaniu aby nie zostawiać nigdzie małych elementów. Na pewno sama bym próbowała a jakby sytuacja była krytyczna i nie dałabym rady to pojechałabym na pogotowie.
perpetua88
to czesto sa sekundy jak maluch cos zrobi
Daria1901
nie przesadzajmy aby ze wszystkim isc do lekarza niektóre rzeczy same wyciagniemy
megane83
odpukac, corka jeszcze takich pomyslow nie miala
alicelecter
no ale drzazge kazdy wyjmie raczej i bez lekarza
Senidia
najlepiej nie kombinować i szybko udać się po fachowa pomoc
MagicznyPazur
trzeba sprzątać i niw zostawiać żadnych rzeczy na widoku, którymi dziecko sobie moze zrobic krzywde
Daria1901
u nas nie było takiej sytuacji, chodż syn mojej siostry włożył sobie tic taka do nosa, ale udało sie go wyjąć bez wizyty u lekarza
alicelecter
dzieci mają różne pomysły, trzeba sprzątac dokładnie
MagicznyPazur
Blawatkowa2015 to tak jak moj brat jak byl maly... tez sobie wlozyl groch do nosa.. .ale moja mama na szczescie zdazyla w pore zauwazyc i go wyjac :)
Angelika1991
nie wiem jak bym postąpiła
Diianciia
mamusiasebusia u mnie chyba bylo by odwrotnie
mamusiasebusia
ja bym też spanikowała, jedyne co to oko bym mocno wodą przemyła, ale z nosem już nie wiem co bym zrobiła
Blawatkowa2015
Moja siostra kiedyś włożyła sobie groch do nosa i zaczął już nawet kiełkować :D Nie obyło się bez interwencji lekarskiej, bo włożyła go bardzo głęboko. Mój brat włożył sobie natomiast nożyczki do nosa i trochę go poharatał. Rodzice uporali się z tym sami, ale wyglądało to strasznie.
Diianciia
ja chyba bym spanikowała i od razu jechała do lekarza
andzia16180
Ja bym pewnie paniki na robiła
MagicznyPazur
ja z racji tego, że mój synek juz biega od 2 miesiecy pilnuje go teraz bardzo ardzo zey wlaasnie niczego sobie nie włożył do oka, ucha czy nosa, kiedys odwrocilam się na moment i patrzę, a synek gdzies znalazl patyczek higieniczny i wsadzil sobie go do ucha, na szczescie nie gleoko i na szczescie od razu to zauwazylam
filaria1
Nie wiem czy bym nie spanikowala
roxi133
u nas jeszcze nie było nic ale wolałabym sama szybko zareagować a jak to nic nie da to szybko lekarz. W wielu sytuacjach zachowuję zimną krew bo bez tego człowiek nie myśli dobrze i będzie panikowac. Mój synek wiele razy się zakrztusił tak że był cały czerwony ale nogi miałam z waty mimo wszystko choć nie panikowałam tylko działałam na spokojnie bez krzyku bo to nic nie pomaga a tylko szkodzi
perpetua88
chyba mezpwi kazałabym reagować ja bym spanikowała
czekladka24
samemu można próbowac w miarę możliwości , nie jesteśmy lekarzami nie na wszystko możemy się porywać
Lilka17
pewnie że nie można nic na siłę ale czasem liczą się minuty i czekanie na pomoc pogorszy sprawę
ZABAWKILOSICE
trzeba próbować samemu a jak nie da rady to do lekarza
Asislawa29
Jak nie idzie to lepiej samemu nie próbować żeby nie zaszkodzić
eokrasa
ja sama chyba nic bym nie robiła spanikowałabym i myśląła ze jeszce pogorsze
ZABAWKILOSICE
należy zachować spokój choć nie zawsze się to udaje
czekladka24
Nie ingerowalabym, można pogorszyc tylko wszystko
Megan0320
dobrze wiedzieć bo czas wszędobylstwa tuż przed nami :D
jastinkaa
nie można panikować ani robić coś na siłę
Lilka17
ale czaasem trzeba od razu reagować a podróż do lekarza trochę zajmie
Krzonek177
Lekarz wie jak usunąć ciało obce, nie ma co kombinować samemu
Julijanka
wszystko zależy od miejsca i głębokości, jeśli nie będę czuła się na siłach będę wolała udać się do lekarza
Lilka17
najważniejsze to nie panikować bo to najgorsze co można zrobić
eokrasa
jak nie uda się samego szybko lekarz !!!
Asibasi
Nawet po usunięciu ciała obcego z oczka poszłabym jednak do lekarza na kontrolę.
czekladka24
w takich sytuacjach najlepiej do lekarza iść
ManieMani
Dzieci są "madrzejsze" od rodziców ;)
perpetua88
chyba bym zawału dostała
jancia333
dziecka trzeba zawsze pilnować to prawda ale same wiecie że to jest sekunda, nie wszystko da się przewidzieć i zauważyć. Najważniejsze żeby nie panikować tylko na spokojnie usunąć to ciało, bądź samemu jak się da bądź dzwonić po pogotowie.
Megan0320
trzeba mieć oczy dookoła głowy i nie dopuszczać do takich sytuacji
Lilka17
pilnować i jeszcze raz pilnować. obojętnie czy dziecko ma 3 miesiące czy 2 lata zawsze jest ryzyko
Boda299
Oj dzieci maja tyle pomyslow
Patka_88
nigdy nie wiadomo co przyjdzie dziecku do głowy
megane83
moja corka jak narazie nie ma takich pomyslow, ale wszystko jeszcze mozliwe, bo ogolnie glowke ma pelna glupotek
andzia16180
Dzieci maja rozne pomysly
andzia86
ostatnio byłam z córką u chirurga, bo coś miałą w uchu, okazało się, że to koralik
dominika1990
trzeb pilnowac maluszkow bo sa ciekawskie i moga cos wsadzic do malutkiego noska
filaria1
Mam nadzieję, ze nas omina takie problemy
summerwave
oby nam się nic nie przytrafiało.
MamaKacpra
ja też mam nadzieję że u nas nic takiego się nie będzie działo
Eeewka
aby żadna z nas nie musiała nigdy interweniować
Wasiloczek
Obym nie musiała interwieniować u synka w takich okolicznościach
mamula104
oj to mieliście z tą ością
kasia102
ość po rybie daliśmy rade wyjąć szczoteczką do zębów
dominika1990
najwazniejsza jest szybka reakcja, ale nie kazdy da rade, np ze stresu
summerwave
Mój mały już chwyta wszystko co popadnie. Najbardziej lubi kolczyki wszystkich swoich cioć.
Eeewka
trzeba spróbować samemu w niegroźnych sytuacjach a jak nie pomoże to wizyta u specjalisty
mamula104
ja pilnuję, bo mała wszystko łapie
magdalena5600
zależy co wpadło czasem wystarczy przemyć
joa_jastrzebska
Tak odrazu trzeba do lekarza
Diianciia
Moim zdaniem powinny byc jakies kursy z pierwszej pomocy
Angelika1991
ja poki co tez ufam narazie lekarzom niz wlasnym zdolnosciom
summerwave
Ja na razie będę polegać na lekarzach.
MAAAMA
No tak małe eksperymenty.
megane83
no i broń boze nie mowic, "tylko nie włóz tego do nosa", bo w tedy na bank podpowiemy
megane83
czasami nie przewidzimy pewnych zachowan
xaniab
ja jak byłam mała wpychalam wate do uszu i do nosa. mam nadzieje że moja córka w pomysłach nie pójdzie po mnie
kurka_wodna22
Mój starszy syn ma małe zabawki tj np. puzzle, wie że ma siostrze nie dawać, na razie się stosuje...ale jak córcia pójdzie na nóżki to trzeba bedzie bardziej pilnować
oliwia1126
Nie raz słyszałam o paluszku takim słonym wepchnietym do nosa. Najważniejsze to nie panikować i w razie czego iśc do przychodni,a by samemu nie pogorszyć sprawy.
milenapiotrekola
Dlatego uważam, że trzeba z dzieckiem jak najwięcej rozmawiać
alicelecter
nie wszystko sie da schowac i dopilnowac zwłaszcza przy więcej niz 1 dziecku
milenapiotrekola
To prawda, przecież było kiedyś w telewizji ze dziecko włożylo do buzi baterie i dopiero jak się zaczęła rozlewac to się dowiedzieli.
Syba
Dzieci lubią wsadzać przedmioty we wszystkie możliwe otwory.
Asislawa29
do okna coś może wpaść, a do ucha lub nosa dziecko często samo coś bierze... trzeba mieć oczy dookoła głowy, a jak już coś się stało nie ma co próbować samemu wyciągać bo możemy niechcący dalej popchnąć ten przedmiot
Doris_igi
Mnie najbardziej przeraza jednak polkniecie czegos niewlasciwego przez dziecko
milenapiotrekola
Podejrzewam, że ja bym spanikowała i na pogotowie jechała. U mnie córci nie tak dawno weszła drzazga w palec i tez pojechałam do lekarza. Próbowałam wyjąć ale na dłuższą metę bałam się kombinować sama.
beti2270
najbardziej to bym się bała czegoś w oku, wtedy z pewnością sama bym nie majstrowała tylko zabrała dziecko do okulisty
aagnieszkaa1
dzieci wkładają różne rzeczy do nosa
supero11
często już jest za późno i ma coś w nosie
milenapiotrekola
na szczęście moje dzieci tego nie robią
perpetua88
niestety nie wszystko sie przewidzi
Doris_igi
Niestety dzieci często eksperymentują i później jest problem, żeby takie ciało obce wyjąć
alicelecter
dzieci do nosa wkłądaja
beti2270
kuzynka jak była mała połknęła grosika
Asislawa29
sama jak byłam mała ładowałam sobie kulki z papieru i śliny do ucha. pamiętam jak byłam na pogotowiu z rodzicami... nie rozumiałam o co im chodzi, przecież to fajna zabawa :)
Monia111
U nas jeszcze się tonie zdarzyło
milenapiotrekola
na szczęście nam się jeszcze to nie przytrafiło
supero11
właśnie, pewnie łatwo sie mówi, żeby nie panikować... sama nie wiem co bym zrobiła w takej sytuacji.
beti2270
u nas to się jeszcze nie zdarzyło i mam nadzieję, że tak zostanie
aagnieszkaa1
Tylko nie panikujmy,
oliwia1126
czasami dzieci przechodzą taki etap, że we wszystkie swoje dziurki pchają co się da, ale jeżeli o tym wiemy to tym bardziej zwracamy uwagę co dziecko robi
Doris_igi
Dlatego najważniejsze w takiej sytuacji to zachowac spokoj i nie panikowac - postarac sie samemu wyciągnac ciało obce, a jesli sie nie da - szukac fachowej pomocy
mamapogodzinach
my już mieliśmy słony paluszek w uchu ale mąż wyciągną
perpetua88
chyba bym spanikowła
annotr
I dlatego nie podobają mi się zabawy w prrzesypywanie ziaren, chwila nieuwagi i problem gotowy
basia1
paula1215 czemu drzazga to przegięcie ? jak nie można wyciągnąć to trzeba jechać
paula1215
moja jak poszlysmy do babci pochylila się nad takim kwiatkiem ze szpicem mało nie umarlam miała 6 lat oko czerowne cale niedaj boze by przebila
perpetua88
ja bym jechała natychmiast
paula1215
w oko tez bym od razu ojechala z tym nie ma zartow
paula1215
z drzazga to sory ale przegiecie
milenapiotrekola
Ja bym spanikowała i na pogotowie pojechała. Córci wczoraj weszła w palec drzazga i pojechałam na pogotowie. A co mowa np. W oko.
klio
Ze mną jest podobnie jestem zbyt dużą panikarą w kwestii takich eksperymentów.
basia1
Jak nie potrafimy sabie poradzić w takich wypadkach to trzeba skonsultować się z lekarzem
oliwia1126
Tak, ale jeżeli jest małe dziecko to ono nie zrozumie, wtedy trzeba samemu mieć oczy dookoła głowy
paula1215
ja bym na pogotowie od razu pojechala jakby cos utknelo
perpetua88
Staram się chować wszystko co jest małe
maculi
Ważne aby dziecku wytłumaczyć aby czegoś takiego nie robiło. Trzeba powiedzieć mu czym to może grozić.
kurka_wodna22
Ja muszę uważać żeby synek nie dał córci czegoś małego albo jakiegoś cukierka na przykład
xaniab
u nas dopiero przed nami etap wkladania i smakowania wszytskiego co tylko wpadnie w rece
Gosia200
u nas też ale synek uwielbia wszystko wkładac do buzi
mamapogodzinach
u nas odpukać nic się jeszcze strasznego nie wydarzyło chociaż już zaczyna się interesować koralikami czy mniejszymi zabawkami
xaniab
moja mała zaczyna bawić się wiatrakiem i to jej jedna z ulubionych zabawek dlatego musze na nia uwazac bo macha nim jak szalona
roxi133
Wszystko przed nami jeszcze... synek wkłada do buzi wszystko więc większość rzeczy mam pochowane i zadnych małych przedmiotów na wierzchu
kurka_wodna22
Znam przypadek jak dziecko połknęło pól metrowy sznurek
maculi
Dziecko powinno się mieć cały czas na oku i nie dawać do zabawy małych rzeczy.
paris1990
jak dobrze, że synek nie ma takiej mani, zeby wsadzac rzeczy np. do nosa
Sloneczko1q
Nam się jeszcze nic takiego nie przydarzylo
kurka_wodna22
Zawsze to ogromny stres. Oby jak najmniej takich sytuacji, a najlepiej wcale
xaniab
z izbami jest trudny temat bo to zawsze kolejki ale jednak wieczorem nie mamy i tak innego wyjscia jak izba
Boda299
najlepiej na izbe pojechac
czekladka24
do takiej pracy trzeba fachowca, bo to miejsca delikatne
gatuneczki
najbezpieczniej udać się do specjalisty nie ryzykować samemu
maculi
My z początku myśleliśmy że wpadł w oczko poprostu paproch więc zakropiliśmy oczko wodą fizjologiczną tak jak to ię robi w takich przypadkach. Gdy okazało się, że to nie pomaga i to coś w oczku się nawet nie przesuwa pod wpływem wody poszliśmy udaliśmy się do specjalisty. Dopiero u niego okazało się że ciało obce utkwiło w oczku. Co prawda na pierwszy rzut oka tak to nie wyglądało i lekarz poinformował nas że powinniśmy najpierw oczko zakropić. Tak tez zrobiliśmy.
magdalena5600
też chyba nie próbowałabym wyjąć czegoś wbitego w oko,
xaniab
maculi poważna sprawa, nie ma co domowymi sposobami próbować cokolwiek robic, a jeszcze bardziej u takiego maluszka
maculi
Nasza córka gdy miałą 2 miesiące miała wbitą jakąś drobinke w siatkówke oka. NIestety domowe sposoby nie dały rady usunąc ciała obcego i musieliśmy udać się do szpitala po pomoc.
kurka_wodna22
Robiłam ankietę do pracy dyplomowej...na 100 kobiet 87% nie znało zasad udzielania pierwszej pomocy u niemowląt:-(
xaniab
kurka_wodna22 mysle ze zasady mamy znaja ale kazda by spanikowala podczas takiego wypadku co jest normalnym odruchem matki.. panika
kurka_wodna22
Pierwsza pomoc przy zadławieniu to wazna sprawa...niestety większość mam nie zna zasad udzielania pierwszej pomocy :-(
agapasz
Ja chodziłam i uważam, że była to jedna z najlepszych decyzji w czasie ciąży. Program był bardzo ciekawy, a położne fachowo przygotowowywały do każdego etapu, z którym przyszłe mamy muszą się zmierzyć.
paula1215
ja nie chodziłam do szkoły rodzenia
perpetua88
My pierwszą pomoc miałyśmy na szkole rodzenia
andzia16180
Wtedy kazdy rodzic by wiedzial co robic
paula1215
tak obowiązkowo dla każdego
andzia16180
moim zdaniem powinny byc jakies kursy z pierwszej pomocy
basia1
Ja bym wyciągala chusteczką
basia1
Można samemu usunąć je z oczka
agrafka
W takie sytuacji trzeba zachować zimną krew.
joa_jastrzebska
Nam się też nie przydazylo
basia1
Jeszcze nic takiego się nam nie przydazylo
agrafka
Nasz synek wkłada wszystko do buzi i ciagle trzeba go pilnować.
perpetua88
niestety nasze dzieci są bardzo kreatywne w tej materii
paula1215
teraz a nie wiadomo co mu przyjdzie do glowy nigdy
andzia16180
mojs yenk jak znajduje drobne to wie ze trzeba do skarbonki wrzucic
nice8822
u nas trzeba uwazac strasznie zeby nie wkladalo
paula1215
niektóre wkladaja na potege inne nie
joa_jastrzebska
Moja tez sobie nigdy nic na włożyła
andzia16180
na razie synek nigdzie niczego sobie nie wsadził ale nigdy nic nie wiadomo
paula1215
Taka pomoc jest bardzo ważna i każdy rodzi powinien zrobić kurs niestety nie ma gdzie oby taka wiedza nie była mi potrzebna w życiu .