Uwaga na kleszcze!
Beata

Uwaga na kleszczeO tej porze roku kleszcze są bardzo aktywne, dlatego należy zachować szczególną uwagę, planując wyprawę do lasu, pobliskiego parku czy nawet przydomowego ogrodu, ponieważ choroby przenoszone przez te pajęczaki mogą mieć poważne konsekwencje. Sprawdź, jak się chronić przed kleszczami, jak je najłatwiej usunąć oraz jakie objawy mają choroby, które przenoszą.

Kilka słów o kleszczach

To małe stawonogi, które osiągają wielkość od 1 mm do 1,5 cm. Są niebezpieczne na każdym etapie rozwoju, zarówno w postaci larwy, nimfy, jak i dorosłego osobnika. Atakują z ukrycia. Są szybkie i bardzo skuteczne. Za pomocą silnych zębów przyczepiają się bezboleśnie do skóry żywiciela, gdzie odżywiają się krwią. Kleszcze są nosicielami różnych chorób, które nieleczone mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Jak usunąć kleszcza?

Im szybciej usuniesz pasożyta z ciała tym lepiej, ponieważ zmniejsza się prawdopodobieństwo zakażenia boreliozą i odkleszczowym zapaleniem mózgu. Najlepiej użyć do tego pęsety lub innego przedmiotu do usuwania kleszczy. W aptekach dostępne są specjalne długopisy, przyssawki, karty, a nawet lassa 

Musisz pasożyta złapać przy samej skórze w taki sposób, by go nie rozgnieść, i pociągnąć go zdecydowanym ruchem. Pamiętaj, by go nie wykręcać, ponieważ w ten sposób jego głowa może pozostać w ciele.

Po wyjęciu kleszcza ułóż go na chusteczce lub kartce papieru i sprawdź czy na pewno usunęłaś go w całości. To bardzo ważne. Gdyby w skórze została jego część z aparatem gębowym, jest duże prawdopodobieństwo, że nadal będzie żerował, a do tego mogłoby dojść do niebezpiecznej infekcji.

Po zabiegu odkaź miejsce ukąszenia spirytusem i załóż jałowy gazik. Przez kolejne parę tygodni obserwuj miejsce ukłucia. Jeśli pojawi się zaczerwienienie lub jakakolwiek inna niepokojąca zmiana, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Czego unikać podczas usuwania kleszcza?

Absolutnie nie łap kleszcza za jego obrzęknięty brzuch, gdyż istnieje ryzyko, że wyciśniesz do organizmu zainfekowany płyn. Równie niebezpieczne jest przypalanie kleszcza, a także smarowanie go smalcem, masłem, wazeliną czy oliwką. Są to stare i mało skuteczne metody naszych babć. W ten sposób możesz jedynie sprowokować go do wymiotów, zwiększając ryzyko wystąpienia infekcji. Jeśli nie jesteś w stanie sama usunąć kleszcza, udaj się na pogotowie, gdzie pomoże Ci wykwalifikowany personel.

Jak się zabezpieczyć przed kleszczami?

W sezonie wiosenno-letnim co roku pojawiają się kleszcze, dlatego nie ma powodu, żeby wpadać w panikę i rezygnować ze spacerów w lesie czy parku. Wystarczy się odpowiednio przygotować.

Należy założyć dziecku nakrycie głowy oraz odzież ściśle przylegającą do ciała. Najlepiej, by była z długim rękawem i długimi nogawkami. Polecam też założyć na taki spacer kryte buty. Przed wyjściem spryskaj odzież dziecka środkiem przeciw kleszczom, aby dodatkowo zabezpieczyć go przed owadami. W lesie poruszaj wyznaczonymi trasami i ścieżkami. Unikajcie skupisk krzaków i wysokiej trawy, gdzie kleszcze chętnie urzędują.

Po powrocie domu koniecznie obejrzyj dokładnie całe ciało malucha. Sprawdź pachwiny, pępek, fałdy skóry, miejsca za małżowinami usznymi oraz skórę głowy.

Najczęstsze choroby przenoszone przez kleszcze

Odkleszczowe zapalenie mózgu

To jedna z groźniejszych chorób, którą przenoszą kleszcze. W pierwszej fazie choroby, czyli w ciągu 7-14 dni od ukąszenia, objawy mogą sugerować grypę. Pojawia się gorączka, której mogą towarzyszyć bóle mięśni i głowy, powiększenie węzłów chłonnych, kaszel, a także biegunka. Następnie jest przerwa, która poprzedza trzecią fazę czyli okres choroby układu nerwowego pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Pojawiają się wtedy charakterystyczne objawy oponowe, zaburzenia świadomości, nudności, bóle i zawroty głowy, wysoka gorączka, nadwrażliwość na światło, sztywność karku, porażenie nerwów czaszkowych i nerwowych, zaburzenia mowy i snu, a także drżenia mięśniowe. W ciężkich przypadkach choroba może prowadzić do śmierci.

Leczenie

W przypadku odkleszczowego zapalenie mózgu, leczy się tylko objawy. Zazwyczaj po 2-3 tygodniach maluch zdrowieje. W ciężkich przypadkach, gdy wystąpią objawy neurologiczne, chory może mieć cierpieć na depresję, trwały niedowład czy zanik mięśni.

Najlepszym zabezpieczeniem przeciwko odkleszczowemu zapaleniu mózgu jest ochronne szczepienie. Aby szczepionka była długotrwała, należy pobudzić układ ochronny organizmu do tworzenia ciał obronnych poprzez trzy etapy szczepień. Po pierwszej dawce należy przyjąć drugą 1-3 miesiące później, natomiast trzecią 5 miesięcy po drugiej dawce. Najlepiej podać pierwszą oraz drugą dawkę w okresie zimowym. Dzięki temu zyskamy odporność przed sezonem aktywności kleszczy, który rozpoczyna się od wiosny. Eksperci polecają przyjąć jedno szczepienie przypominające co 3 lata.

Borelioza inaczej krętkowica kleszczowa

To choroba, która daje różne objawy w zależności od postaci jaką przyjmie. W przypadku boreliozy wczesnej pierwsze objawy są dość niepozorne. Możemy ją rozpoznać przede wszystkim po zmianach skórnych. W miejscu ukąszenia przez kleszcza, po 1-3 tygodniach, pojawia się czerwona plamka, jaśniejsza w środku, fachowo określana mianem „rumień wędrujący”. W ciągu kilku dni powiększa się tworząc plamę o średnicy od kilku do nawet kilkunastu centymetrów, która może przemieszczać się dowolnie na ciele dziecka. Warto pamiętać, że zmienione miejsce nie swędzi i nie boli.

Kolejny etap to borelioza wczesna rozsiana. Oprócz zmian skórnych pojawiają się kolejne objawy - neurologiczne i reumatologiczne. Maluch może się skarżyć m.in.: na ból głowy, stawów i mięśni. Może pojawić się zapalenie mięśnia nerwu twarzowego, zapalenie mózgu, powiększają się również węzły chłonne.

Ostatni postać choroby to borelioza późna rozsiana, która może uaktywnić się nawet po 10 latach od ugryzienia kleszcza. Objawia się zanikowymi zmianami skórnymi.

Jeśli nie skojarzysz wyżej wymienionych objawów z kleszczem, bardzo trudno będzie postawić trafną diagnozę. Chorobę będzie można wtedy wykryć tylko na podstawie badań krwi.

Leczenie

Nie wynaleziono szczepionki przeciwko boreliozie, dlatego im szybciej choroba zostanie zdiagnozowana tym lepiej. We wczesnym etapie boreliozy stosuje się antybiotykoterapię. Leczenie rozpoczynamy, gdy pojawi się charakterystyczny rumień. Nie podaje się antybiotyków profilaktycznie po każdym ukąszeniu przez kleszcza. W przypadku braku zmian skórnych, po upływie 6 tygodni od ugryzienia kleszcza, należy wykonać test serologiczny. Jeżeli wynik będzie dodatni należy rozpocząć leczenie, które na tym etapie choroby będzie równie skuteczne.


Komentarze
aniam
Jeżeli mamy działkę czy ogród warto kupić specjalny preparat przeciwko Kleszczów i komarów i zrobić oprysk. Nie ma obawy, środek jest dla nas bezpieczny i niewyczuwalny a dziala
moniawp5
Kleszcze to epidemia . Chronię córkę jak mogę ale różne rzeczy mogła się zdarzyć . Zawsze po spacerze oglądam dokładnie mała
Skrzaty
W przypadku kleszczy zawsze zaczynam przygotowanie już przed wyjściem do lasu czy na łąkę. Jeśli chodzi o dzieci polecam długie spodnie i zawsze nakrycie na głowę a zaraz po powrocie ze spaceru czy zabawy szybki prysznic. Zawsze to pomaga i mi i moim dzieciom. Duży strumień wody pomaga się pozbyć tych niechcianych gości. Oczywiście wieczorem jest jeszcze oglądanie całego ciała. Jeśli chodzi o moje podwórko to mam dużą ilość roślin odstraszajacych kleszcze
Silver812
A już na pewno nie można zwlekać z lekarzem gdy wokół kleszcza pojawi się rumień.
izapodg
kleszcze bytują nawet w trawie, także nie trzeba wychodzić do lasu, żeby złapać kleszcza, najważniejsze jest, kiedy już się wbije, nie wyciągać samemu, żeby go nie urwać, tylko jechać do lekarza
jowitka76pdm
po spacerze po lesie warto zrobić prvegląd ale tez nie wpadajmy w paranoje
Silver812
Po każdym powrocie z lasu powinno się dokonać dokładnych oględzin ciałka każdego z uczestników spaceru po lesie. Jak kleszcz się już "wpije", to trudno go wyjąć, a borelioza jest bardzo groźna... Z resztą nie tylko borelioza...
gabilabi
Boję się tych kleszczy ale ostrożność zachowujemy .
jowitka76pdm
jeśli to tylko mozliwe chrońby dzieci przed kleszczami ale nie rezygnujmy z wypraw do lasu
efcik
trzeba być ostrożnym i uważać, choć chyba bardziej niż lasu, należy unikać trwa i łąk, tak ostatnio słyszałam,
Silver812
Popieram Panią niżej... z kleszczami nie ma żartów... tym bardziej, że objawy pojawić się mogą dopiero po kilkudziesięciu latach.
izapodg
Po kleszczu moga być na prawdę poważne powikłania - należy być bardzo ostrożnym!
dagmari
Straszne choroby przenoszą kleszcze....ciężko się jednak z nimi nie spotkać i uchronić na 100% :(
jowitka76pdm
nie trzeba odwiedzać lasu by złapać kleszcza one siedzą i w trawie
MalwinaW
Lepiej nie usuwać samemu tylko jechać do szpitala
jowitka76pdm
no niestety teraz jest się bardziej podatnym na wszelkie robactwo bo klimat się zmienia
brunetka1232
kleszczy niestety mamy więcej, ale teraz nie ma az takich długich i mroznych zim i w przyrodzie przetrwaja zawsze
jowitka76pdm
najlepiej nie usuwać samemu lepiej do lekarza niech zrobi to fachowiec
kapade
Kleszczy z roku na rok jest coraz więcej. To jakaś plaga. Masakra.
Skrzaty
Niestety obecnie są nawet na terenie miast
agusia00356
kleszcze są dosłownie wszędzie także mylnym jest przeświadczenie, że unikanie lasu uchroni nas przed ryzykiem złapania kleszcza
joannabednarek
Co roku boję się tych kleszczy
maddziaa
Dokładnie, nawet na własnym podwórku niestety. Jestem wyjątkowo przewrażliwiona na ich punkcie i zawsze dobrze oglądam skórę
Xenia21
Kleszcza można złapać wszędzie nie tylko w lesie.
Polcia27
kleszcz są nie tylko na drzewach ale w trawach
joannabednarek
Moje dziecko miało kleszcza w główce. To był koszmar. I do tego byliśmy wtedy na wakacjach w miejscu gdzie ani żywej duszy medycznej...
Gosia200
My zawsze przed spacerem do parku czy lasu psikamy synka . Do tej pory nie miał kleszcza nigdy
p_witkowska
Kleszcze są strasznie niebezpieczne
MOla90
zawsze dokładnie oglądam synka po spacerze, boję się chorób które przenoszą kleszcze
Tala90
Kleszcze przenosza pelno chorob trzeba uwazac
doda1987
niestety małe a jakie szkodliwe
Miko1
Sa grozne trzeba uwazac
MamaIwona
Kleszcze mogą być bardzo niebezpieczne
andziula11111
Latem mielismy jednego kolo glowy
buba18
Kleszcze są jednak bardzo grożne
Justyna94
sezon na kleszcze zaczyna sie latem lub wiosną
beatraxx
one są straszne
Tala90
Kleszcze to straszne chorobska przenosza trzeba bardzo uwazac
mww1991
Trzeba uważać na wszystko przy dziecku
Miko1
Moze kiedys bedzie szczepionka
Ula888
u nas nie bylo z tym kłopotu
buba18
Szkoda że nie wynaleziono szczepionki przeciw boleriozie
Tala90
Kleszcze dla dziecka sa bardzo niebezpieczne dlatego samemu nic nie wolno z nim robic tylko odrazu do lekarza
MOla90
ze specyfikami do smarowania i przyklejania jest różnie, u niemowlaka na pewno najlepsza jest moskitiera
Miko1
Najlepiej jak lekarz wyjmie go
p_witkowska
Z kleszczem do lekarze, pod zadnym pozorem nie wolno usuwać samemu
alkakostka
My mimo, że klimat kleszczowy sprzyja, bo blisko las narazie obyło się bez.
Arselia
też słyszałam o kleszczach z choinki mimo, że zima :D
Justyna94
ja synka smarowałam kremem i nawet nie pomogła i tak złapał kleszcza
Miko1
Najlepiej smarowac malenstwo. Kremem latem
doda1987
Nie raz usówałam kleszcza ale u psa. Po każdym przyjściu nawet z dzieckiem po spacerze należy dokładnie sprawdzić ciało czy czasem intruz się nie przyczepił lub na całe szczęście szuka wygodnego i ciepłego miejsca
mww1991
Teraz nie trzeba się tym martwić, ale latem owszem.
buba18
Mamy zimę więc na razie spokój z kleszczami ,ale słyszałam o takim przypadku ,że znajomy przyniósł kleszcza do domu na choince .
frezja
Na szczęście jakoś kleszcze narazie nie lubią moich córek. Wiem, jak bardzo trzeba uważać, bo moja mama od kilku lat zmaga się z borelioza po kleszczu
jusen
Kleszczy jest wszędzie pełno, trzeba bardzo uważać
mlodamamaopowiad
u nas nawet nie trzeba isc do lasu czy parku by spotkac kleszcze - w ogrodzie tez sa
domilove
Uwielbiamy las i wędrówki po nim, miałyśmy już go 2 razy ale zostały bardzo szybko usuniete a miejsca zdezynfekowane
dominika1990
Na szczęście syn nie zlapal kleszcza. Mimo ze tego lata biegał w trawie, ale takze miedzy krzakami i pod drzewami
moniawp5
Kleszcze to epidemia . Chronię córkę jak mogę ale różne rzeczy mogła się zdarzyć . Zawsze po spacerze oglądam dokładnie mała
Fikumiku
Ja kleszcza usuwam osobiście i wtedy obserwuję miejsce ukąszenia
anka123
Ja bym kleszcza sama nie usunela odrazu pojechalabym na pogotowie
annawianna
Miałam 2 razy w życiu kleszcza po wizycie w lesie ale nigdy sama nie usuwałam go a już na pewno nie usunęłabym go dziecku z obawy że jakaś jego cześć zostanie w środku i dojedzie do infekcji. W zeszłym roku syn kuzynki miał kleszcza i usunięto go w przychodni gdzie pielęgniarka powiedziała że nawet kilka minut po wbiciu się kleszcza w skórę może dojść do zakażenia boleriozą więc zawsze lepiej jest wziąć antybiotyk niż żeby później miało dojść do powikłań które moga wystąpić nawet po kilku latach.
Czarnulka089
Ja w sumie to jeszcze na żywo kleszcza nie widzialam
ania_tt
my na szczescie jeszcze kleszcza nie złapalismy
manndarynka
coraz wiecej jest zachowań na tą boleriozę, a to znaczy, ze coraz wiecej kleszczy ma grone wirusy, które nam wpuszcza w krew, na prawde się tego boje
beatraxx
miło poczytać coś nowego i tak treściwe artykuły
zaradnamamuska
jakie srodki na kleszcze polecacie?
Skrzaty
czasami swędzi a czasami nie swędzi
oska
"Warto pamiętać, że zmienione miejsce nie swędzi i nie boli." Nie zgodzę się z tym zdaniem, gdyż rumień wędrujący swędzi
marcepanowa
kleszcz są nie tylko na drzewach ale w trawach
askap7
Ostatnio coraz czesciej slyszy sie o boreliozie.
Skrzaty
Kleszcze są nawet w miastach na łąkach
zaradnamamuska
to tak jak u nas ja szczerze mowiac juz chyba z rok nie bylam w lesie strach troche jeszcze u nas jest wysyp dzikow boje sie zwyczajnie
asiulka_26
Niedaleko od naszego domu jest las więc szczególnie musimy uważać by nie złapać kleszcza
Skrzaty
Dlatego tak ważne jest ogladacie ciała po każdej wizycie na dworze
oska
Marcepanowa tak to jest niestety z nieleczoną boleriozą
manndarynka
marcepanowa oj współczuje, bardzo sie boje tej choroby, tak samo psiukam zawsze synków jak wychodzimy na spacery i potem na spacerach jeszcze raz psiukam ubrania (aż do przesady), staram się tak jakby odganiać kleszcze i inne robale
Marla86
ja pryskam dziewczynki sprayami od kleszczów i zawsze zakładam odpowiednia odzież a po przyjsciu do domu dokładnie sprawdzam skóre
marcepanowa
kleszcze to zaraza, u meni w rodzinie jest bolerioza, ktra z biegiem czasu przekształcała się w coraz to gorsze choroby.
oska
Można miec kleszcza i nawet o tym nie wiedzieć. Napije sie krwi i sam się odczepi
Skrzaty
Trzeba uważać ponieważ roznosza dużo chorób
xmichalskaax
Ja się boję kleszczy i zawsze uwazam.
Paulaa26
u nas kleszcz się jeszcze nie przytrafił staramy się na nie uważać
gabriela2
mąż miał kiedyś w dzieciństwie ale ja i dzieci jeszcze nie
gabriela2
jak dotąd nie dopadło mnie to robactwo i całe szczęście
Skrzaty
Kiedyś jak odbywało się coroczne wypalanie traw to kleszczy było dużo mniej
Skrzaty
Dzieci są bardzo narażone na kleszcze obecnie
oska
My uważamy na kleszcze, ja mam na tym punkcie bzika, gdyż juz 3 razy miałam rumień wędrujący
zaradnamamuska
to dbrze ze tak wszystko sie skonczyło zycze ci pieknego i zdrowego maluszka;)
asia13w
Mogłabym bardzo się rozpisać w tym temacie, który niestety nie jest mi obcy. Bolerozę stwierdzono u mnie 6 lat temu, przeszłam pół roczną antybiotykoterapie, po której przez 2 lata stosuwałam dietę, Objawy ustąpiły a ja oczekuję dziecka :)
Skrzaty
Ja zawsze sama wyciągam kleszcze
Justyna94
jezeli wiesz jak sie wyjmue to i samemu mozesz wyjac
Paulaa26
i siebie i dzieciaki i pieski oczywiście też.
Paulaa26
Po powrocie z lasu zawsze dokładnie sprawdzam czy nie mam kleszczy
Justyna94
no niestety u nas nie wolno nic wypalać bo sama wies ma wiecej lasów niz domów
Marla86
stosuję preparaty na kleszcze w sprayu
mamadzieci
w tym roku mieliśmy jednego i wylądowaliśmy na pogotowiu ale to tylko dlatego że nie mogłam go wyciągnąć , wszystko zakończyło się tylko strachem , bo babcia już wymyślała jakieś choroby ;)
Justyna94
ja sama synkowi kleszcza usuwałam octem i pensetką
filaria1
Wolalabym zeby dziecku usunal go lekarz
manndarynka
nie cierpie kleszczy i bardzo sie ich boje, wiem, ze nie da się ich uniknąć i nie można się zamknać w domu ale staram się być ostrożna
ewelina_113
Niestety ale w ostatnich latach bardzo duzo slychac i zachorowaniach na borelioze...
kasietka922
niby sezon sie skonczyl ale bylam w piatek na spacerku z synem i jak to dziecko biegal wszedzie po powrocie do domu na kurtce chodzil kleszcz takze nasza uwaga jest wskazana
frezja
chyba kleszcze lubią określony zapach, bo ani do mnie ani do córki nigdy się nie przyczepił, odpukać. Natomiast moja mama ma często
MichuNi
sezon na kleszcze juz sie niby skonczyl, ale i tak warto sobie przypomniec te wiedze
0202oliwcia
Moja córeczka miała kleszcza na szczęście nie zdarzył jej się nawet dobrze przycsepic
KacperiJulka
ja tez jeszcze nie musiałam nigdy wyciagac kleszcze i pewnie nie umiala bym tego sama zrobic
Czarnulka089
Gdyby jednak coś się wydarzyło to ja sama na pewno nie wyciągałabym takiego kleszcza
Mamajulki2016
Kleszcze sa bardzo niebezpieczne i niestety wszedzie mozna je zlapac
kathien
kleszcze sa bardzo niebezpieczne... trzeba pamietac ze sa aktywne do czasu az na zewnatrz jest dodatnia temperatura... na szczescie jest wiele sposobow ochrony przed nimi
mlodamamaopowiad
ja na szczescie nigdy nie mialam kleszcza ale moj kot kilka razy juz go przyniosl
0202oliwcia
córeczka miała jednego kleszcza ale nie zdążył się jeszcze jej nawet uczepić przyniosła go z placu zabaw
MOla90
przyznam, że aktualnie wejście do lasu bardziej mnie stresuje, właśnie przez te kleszcze, staramy się unikać zarośli
MichuNi
Niestety, kleszczy i odkleszczowych chorob coraz wiecej... a las w lecie taki piekny!
Mamajulki2016
Kleszcze sa niezwykle niebezpieczne trzeba uwazac
Maadie
Mialam jak bylam mala kleszcza w uchu ;( nie zycze nikomu.
kasia2310
W tym roku to jakaś epidemia. Sama miałam jednego
agraffeczka
Dawno w lesie nie bylismy ale zawsze po powrocie z parku czy dworu ogladam synka dokladnie
mlodamamaopowiad
Trzeba strasznie uwazac bo z roku na rok jest coraz wiecej
Katarzyna25
Wszędzie można złapać kleszcza
helcia
niestety jest ich sporo nieda sie ich uniknąć
Healthymamma
hiacynta ale dziecku nie założysz takiej obroży a psikac jakimis chemikaliami nie bede zeby odtraszyc. My po prostu unikamy spacerów po lesie
mama92
Justyna94 bo kleszcze teraz to nie tylko w lasach
Justyna94
ja z synkiem po lasach nie chodziłam ale i tak mial kleszcza
Kasia_S
I po powrocie z lasu czy parku trzeba dokładnie obejrzeć siebie i zwierzaka czy nie ma żadnego nieproszonego gościa
Katarzyna25
Dokładnie mój pies też ma całoroczną obroże
Hiacyntabukiet
Teraz są świetne całoroczne obroże lecznicze dla psów. Odkąd moja sunia ma obroże nie złapała kleszcza a wcześniej notorycznie. Szkoda że nie ma jeszcze akcji związanych z odkleszczaniem terenów tak jak się robi odkomarzanie:) byłoby dużo łatwiej dbać o bezpieczeństwo dzieci.
lena25
Ale psy i tak zawsze złapią mimo że mają te obroże
Kasia_S
Na szczęście w tym roku nie widziałam żadnego kleszcza
mlodamamaopowiad
tamer - doklanie, mój kot rtez ma obroze i psikam go specjalnym preparatem a w tym roku przyniosła kilka kleszczy
Justyna94
najgorsze te kleszcze
jusen
tamer to prawda, u mnie jest to samo, a i tak co jakiś czas wyjmuje zwierzakom kleszcze...
tamer
Dakota i mama92 - moje psy są zabezpieczane kropelkami na kark i noszą wysokiej jakości obroże przeciwkleszczowe. Jeśli myślicie, że to odstrasza 100% intruzów, to jesteście niestety w ogromnym błędzie.
helcia
u nas kleszcz się jeszcze nie przytrafił staramy się na nie uważać
marta1519
Mnie zdrowe ale pomoc najskuteczniejsze są preparaty z deetem
Healthymamma
unikamy spacerów po lesie, jak do tej pory żadnego nie złapaliśmy
Kasia_S
Po powrocie z lasu zawsze dokładnie sprawdzam czy nie mam kleszczy
mama92
DakotA Dokładnie przecież są preparatyy specjalne przeciw kleszczom dla psów
Dakota
a u mnie są dwa psy i jakoś nie przynoszą kleszczy, wystarczy zwierzaka dobrze zabezpieczyć
mlodamamaopowiad
tamer - u mnie z kolei kot przynosi do domu kleszcze, w tym roku juz 3 razy...
Justyna94
jest chlodno to i ch nie ma tak samo jak z komarami było goraco nie bylo komarów a byly kleszcze teraz jest chlodno to sa komary
tamer
Myślałam, że teraz we wrześniu jeszcze będzie ich sporo, ale na razie o dziwo jest cisza. Pies dziś nic nie przyniósł z lasu, a oglądałam go jak zwykle bardzo dokładnie.
lena25
Ja z małym rzadko chodzimy do lasu Ale chyba tez i dlatego ze sama boje się kleszczy. .
Justyna94
u synka nie dawno znalazłam kleszcza i jest wszystko w porzadku
marta1519
Najwięcej kleszczy jest tam gdzie występują sarny bo one często roznoszą
Gosia200
Zawsze jak wracamy z lasu to sprawdzam dokładnie synka
mlodamamaopowiad
tyle ze kleszcze teraz nie sa tylko w lasach, nawet w miejskim parku ich pelno
Kasia_S
Ja również na spacery do lasów się nie wybieram.
marta1519
Najnowsze badania donoszą że w leczeniu boleriozy skuteczny jest czystek.
Katarzyna25
corka raz miala kleszcza to poszlismy do przychodni i tam wyjeli
Hiacyntabukiet
Po wyprawie do lasu czy na łąkę trzeba zrobić oględziny czy kleszcz się nie zawieruszył.
Healthymamma
unikamy spacerów w lesie
jusen
W tym roku bardzo dużo kleszczy, nawet nie trzeba iść do lasu
tamer
My sporo czasu spędzamy na Mazurach, tu kleszczy jest od groma. Trzeba się porządnie zabezpieczać, bo choroby odkleszczowe to koszmar.
helcia
jak na razie nie miałyśmy styczności z kleszczami
agrafka
Ja z synkiem nigdy nie chodzę do lasu, bo wlaśnie boimy się kleszczy.
Justyna94
Ja tez ale u mnie pies w domu byc nie moze bo strasznie siersc jej wypada
mlodamamaopowiad
Ja uważam że zwierzęta powinny być w domu. Po prsotu po powrocie z podworka sprawdzam kotu siersc
Justyna94
My mamy psa ale peis jest w swojej budzie kota tez mamy i kot przebywa na podwórku więc o kleszcze sie nie martwie
mama92
Sama bardzo boję się kleszczy. Staram się unikać takich miejsc. A jeśli już jesteśmy na nie narażeni to smarujemy się odpowiednimi środkami :) Potem trzeba się dokładnie przeglądnąć
Hiacyntabukiet
Tak bardzo miałam ochotę w tym sezonie wybrać się do lasu na grzyby. Już w marcu planowałam wyjazd z rodziną na grzybobranie. W lesie inaczej się oddycha niż w zanieczyszczonym mieście. Jednak gdy okazało się że jestem w ciąży zweryfikowałam plany i leśne przygody przełożyłam na inny czas. Naprawdę, jeżeli któraś mama spodziewa się dziecka to lepiej nie ryzykować i odmówić sobie przyjemności. Ja co prawda nigdy kleszcza nie miałam ale wiem że w tej sytuacji ryzyko jest naganne. My możemy z choroby odkleszczowej wyjść, rozwijające się dziecko nie.
lena25
Ja się boję tych małych paskudnikow.
Kasia_S
Ja ogólnie na co dzień bardzo się boję kleszczy i jak do tej pory w swoim życiu nie miałam żadnego.
mlodamamaopowiad
u nas do domu niestety kot przynosi mimo ze stosuje i obroze na kleszcze i krople
MagicznyPazur
Renata111 u nas też... Jak jechałam tak z 3 tygodnie temu rowerem(dłuższy dystans, bo około 30 km) to non stop musiałam się otrzepywać z kleszczy, które się czaiły w krzakach
patrysiulla
lepiej ich wogole nie miec...
0202oliwcia
wszystko z rozwagą a będzie ok
mlodamamaopowiad
ja w ciązy bylam glownie na jesien i w zimie wiec nie musialam unikac
Natalia111
Cała ciążę unikalna okolic lasów i łąk z uwagi na kleszcze
Renata111
w naszej okolicy jest bardzo duzo kleszczy
0202oliwcia
my nie unikamy ani lasu ani zabaw na łące przecież w domu się nie zamkniemy zwłaszcza gdy taka piękna pogoda za oknem trzeba tylko uważać i dokładnie obejrzeć zarówno siebie jak i maluszka
Aliicja
Nie można zwariować, ale obserwować trzeba.
Fantagira
Nie można dać się zwariować... kleszcze kleszczami ale troszkę natury dzieciom trzeba pokazać.. .my chodzimy na grzyby, robimy szałasy i ani jednego kleszcza nie było.
hania070316
Boimy się kleszczy i choroby jakies można się nabawić :(
mlodamamaopowiad
przez kleszcze unikamy lasy
Anita88
coraz więcej zachorowań pokleszczowych jest.... trzeba uważać
iza4419
Zawsze po spacerze trzeba dokładnie obejrzeć dziecko
MagicznyPazur
Nie chodzę po lasach, więc ugryzienie przez kleszcza jest mniej prawdopodobne. Chociaż i w parkach się zdarzają
buba18
Nieleczona borelioza daje grożne powikłania
Jola12
Ze względu na zmieniający się klimat niestety kleszczy jest coraz więcej i chyba nie ma sposobu by się ich pozbyć.
Fantagira
Moje dzieci na szczeście jeszcze nigdy nie miały kleszcza, ale ponieważ spędzamy wakacje na działce, to zaszczepiłam je na odkleszczowe zapalenie mózgu.
iza4419
to trzeba bardzo uważać, dokładnie oglądać maluszka
mlodamamaopowiad
W tym roku coraz wiecej kleszczy. Mój kot dużo ich przynosil z podworka
marta_ka
Na szczęście jeszcze nie miałam kleszcza. Dobry artykuł, warto wiedzieć co zrobić w takiej sytuacji.
0202oliwcia
Ja jakiś czas temu zauważyłam kleszcza u mojej trzylatki myślałam że dostane zaraz zawału na szczęście zobaczyłam go bardzo szybko że nawet jeszcze się nie przyczepił do niej i był malutki teraz córcia chodzi i opowiada że miała robaczka :-)
pati60254
kleszcze- plaga XXI wieku. ale kleszcz u niemowlaka to byłby jakiś horror dla mnie
agraffeczka
Ja stosuje preparaty przeciw kleszczom i komarom
buba18
Szkoda ze nie wynaleziono jeszcze szczepionki przeciw boreliozie.
majka12
Ja sie sama boje kleszczy
Katarzyna25
Ja dzis u siebie kleszcza znalazlam. Masakra
Nikol
Mąż to miał leczył się przez metodę ILADS, 1.5 roku wyjęte z życia. Ledwo funkcjonował zanim zaczął leczenie, a samo leczenie jest bardzo kosztowne bo niedość że ok 1000 zł miesięcnie na leki i badania to jeszcze wszystkie narządy się lekami uszkadza.
Justyna94
Ja miałam tylko 1 ale u synka cały czas patrze czy czegos nie ma
k_perzanowska
Nie mieliśmy jeszcze i mam nadzieje że nie bedziemy mieli
lulusia1234
I nas koty przynoszą kleszcze..
Ewa855
Tyle się słyszy o zachorowaniach na borelioze, mój pies nie raz przyniósł kleszcza do domu, my na szczęście nigdy nie złapalismy tego paskudztwa
Katarzyna25
Córka miala ostatnio kleszcza na szczęście nie zdążył się jeszcze wbić w skore
MamaWojtusiaK
Znajomy zachorował na borelioze zanim go zdiagnozowano minęło kilka miesięcy od wystąpienia objawów
Justyna94
Js misłsm jednego ale tylko raz
Kasia_S
Na szczęście nigdy nie miałam kleszcza ale mimo wszystko panicznie się ich boję.
Ewa855
Mam w domu psa, więc zawsze po dłuższym spacerze, a zwłaszcza po spacerach w lesie, staram się go przejrzeć, żeby nie przyniósł mi kleszcza do domu.
hania0787
Kleszcze są nie bezpieczne
JoannaBrozek21
Znalazłam kleszcza na rzeczniczku synka, dobrze ze w porę i nie zdążył się wbić
Jolciaaa
synek miał kleszcza już w tym roku
ania_tt
u nas na szczeście jeszcze nie było kleszcza ale moja bratanica miała juz 3 a ma 3 lata
meg30
osobiście znam 3 osoby które po kleszczu miały boreliozę z tym że jednej robią się owrzodzenia które nie chcą się goić po prostu straszne ile cierpienia przez takie paskudztwo
asiulka_26
lepiej zapobiegac niz leczyc dlatego ja nie zabieram synka na zadne wyprawy do lasu jak narazie
meg30
ani ja ani moje dziewczyny jak na razie nie miałyśmy kontaktu z kleszczami
szminaa2
Sama będąc dzieckiem miałam co chwile kleszcze. Ostatnio oglądałam program o tym, że choroby od kleszczy mogą nawet kilkanascie lat byc w naszym organizmie w uspieniu, dlatego bardzo sie zastanawiam, czy nie zrobic sobie badan.
zaradnamamuska
u nas jest ich mnóstwo nawet dzieci z przeczkola juz nie maja wycieczek do lasu bo ostatnio 3 dziewczynki je miałay;/
kasia102
Ostatnio wyciągnęłam dziecku kleszcza popryskałam i obserwowałam .Obserwować trzeba całe ciało czy gdzieś nie pojawiają się plamy.
meg30
koleżanki syn zachorował na boreliozę po kleszczu nie ciekawa sprawa
misiunia
ja bardzo obawiam sie kleszczy
maddziaa
nawet nie trzeba iść do lasu, aby przyczepił się kleszcz. Na podwórku jest ich pełno, a i w mieście o nie nie trudno. I mam wrażenie, że jak raz się złapie, to potem jest człowiek jakiś taki podatniejszy na nie.
pani_mamusia
Kleszcze są bardzo niebezpieczne, trzeba często oglądać siebie, a tym bardziej maluszków. Raz miałam, ale na szczęście szybko się zorientowałam, jeszcze nie zdążył się najeść.
moniawp5
Kleszcze to plaga XXI wieku
ZuLa
Chyba popadłam w jakieś wariactwo i zaczynam się bać chodzić z dzieckiem na spacer do lasu :(
meg30
mi ani dzieciom się nie przyczepił żaden moja siostra miała
malgorzatasa
Miałam w życiu 1 kleszcza
meg30
nie usuwać samemu lepiej do lekarza niech zrobi to fachowiec
moniawp5
Kleszcze to epidemia . Chronię córkę jak mogę ale różne rzeczy mogła się zdarzyć . Zawsze po spacerze oglądam dokładnie mała