Chemia w żywności. Co może szkodzić dziecku?
Marlena

chemia w żywności dla dzieci substancje szkodliweSkład współczesnych produktów żywnościowych niemal roi się od barwników, wzmacniaczy, spulchniaczy, ulepszaczy i konserwantów. Które składniki mogą być szkodliwe dla dziecka? Przeczytaj!

Jak chemia w żywności działa na organizm dziecka?

Odkąd maleństwo pojawiło się na świecie dajesz mu najlepszy możliwy pokarm – własne mleko. Karmiąc mieszanką również zapewniasz dziecku zdrowe odpowiednio do wieku zbilansowane pożywienie. Nadchodzi jednak dzień, kiedy trzeba zacząć maluchowi zacząć podawać pokarmy stałe. Stopniowo rozszerzasz więc jego dietę podając mu owoce, warzywa, kaszki, serki i mięso nie zawsze mając pełną świadomość co do składu. Warto jednak dokładnie przyjrzeć się składnikom produktów żywnościowych.

Młody organizm dziecka jest szczególnie narażony na szkodliwe działanie niektórych substancji. Mogą one stać się przyczyną poważnych kłopotów zdrowotnych takich jak alergie, bóle brzucha, astma, egzema, bóle głowy czy nadwrażliwość sensoryczna. Powodują gromadzenie toksyn w organizmie, przez co słabnie odporność i dziecko częściej choruje. Co raz więcej dzieci zmaga się też z problemem nadwagi lub wręcz otyłości.

Wiele z tych substancji nie została przebadana pod kątem oddziaływania na organizm w długim okresie czasu. Nie do końca też wiadomo jak one działają w połączeniu z innymi substancjami. Lekarze i dietetycy podejrzewają, że lwia część tzw. chorób cywilizacyjnych spowodowana jest spożywaniem nadmiernej ilości żywności wysokoprzetworzonej.

Na jakie produkty żywnościowe należy uważać?

Sztuczne barwniki, emulgatory i konserwanty zawarte są nie tylko w czipsach i kolorowych napojach gazowanych. Znaleźć można je także i w produktach powszechnie uważanych za zdrowe i wspierające rozwój dziecka. Są to między innymi niektóre: bakalie, wody smakowe, płatki śniadaniowe oraz jogurty i serki owocowe.

Jak sprawdzić czy produkty są wolne od szkodliwych substancji?

Czytaj etykiety! Aby mieć pewność, że podajesz dziecku produkty wolne od substancji szkodliwych kupuj te pochodzące ze sprawdzonego źródła, najlepiej od producenta posiadającego odpowiednie certyfikaty żywności ekologicznej.

Dla najmłodszych dzieci kupuj produkty podstawowe albo najmniej przetworzone i staraj się gotować wszystko sama. Takie czyste produkty można dostać na stoiskach lub w sklepach ekologicznych ze zdrową żywnością.

Jakich składników należy unikać w produktach żywnościowych?

Barwniki z grupy E-100

Występuje w: napojach i wyrobach cukierniczych, zupach w proszku, galaretkach, dżemach i sztucznych miodach.

Może wywołać: stany zapalne wywołane alergią, astmę, w połączeniu z benzoesanem sodu przyczynia się do nadpobudliwości i kłopotów z zasypianiem

Występuje w: napojach gazowanych, lodach, galaretkach, żelkach, cukierkach (także tych na kaszel).

Może wywoływać: reakcje alergiczne, wysypki, nadpobudliwość u dzieci. Szczególnie niebezpieczna dla astmatyków oraz osób nietolerujących aspirynę

Występuje w: płatkach zbożowych, żelkach, dżemach, musztardach i zupach w proszku.

Może wywoływać: nasilone reakcje alergiczne, ataki astmy, nadpobudliwość u dzieci.

Występuje w: wyrobach cukierniczych i piekarniczych, dżemach budyniach, galaretkach, kisielach, kolorowych napojach i jogurtach

Może wywoływać: napady astmy, nadpobudliwość u dzieci, reakcje alergiczne u osób uczulonych na salicylany.

Występuje w: płatkach zbożowych, kaszkach, kolorowych napojach, galaretki i dżemy z czarnej porzeczki.

Może wywoływać: reakcje alergiczne i napady astmy. Działa mutogenne. Spożywany przez kobiety w ciąży może wywołać wady wrodzone dziecka. Zakazany w niektórych państwach.

Występuje w: w ciastach w proszku i galaretkach w proszku, dżemach, polewach deserowych, lodach, napojach, jogurtach truskawkowych) –

Może powodować: nasilone objawy alergii, astmy, nadpobudliwość u dzieci. Wymieniana jest jako czynnik rakotwórczy. Zakazana w niektórych państwach.

Występuje w: sokach i przetworach owocowych, zwłaszcza wiśniowych.

Może wywoływać: trudności z nauką i koncentracją, nadpobudliwość, kłopoty z tarczycą i wątrobą. Z

Występuje w: ciastach w proszku, galaretkach w proszku, napojach i herbatnikach czekoladowych.

Może powodować: nasilone objawy astmy, nadpobudliwość, uczulenie na salicylany.

Występuje w: wyrobach cukierniczych, płatkach zbożowych, kolorowych napojach.

Może powodować: katar sienny, pokrzywkę i astmę.

Konserwanty z grupy E-200

Występują w: soki owocowe, margaryny, konserwy rybne, koncentraty pomidorowe

Mogą powodować: reakcje alergiczne, podrażnienie śluzówki żołądka i jelit. Niebezpieczny dla osób wrażliwych na salicylany.

Występuje w: przetworach rybnych, żelatynie, margarynach, pastach do zębów.

Może powodować: alergie, skurcze mięśni.

Występują w: suszonych owocach, bakaliach, koncentratach owocowych, przetworach z ziemniaków.

Mogą powodować: utratę witaminy B12, alergie, zaburzenia pracy jelit, nudności i bóle głowy.

Występują w: owocach cytrusowych (środek grzybobójczy, impregnuje skórkę)

Może powodować: alergie skórne.

Występują w: rybach, mięsach i wędlinach.

Mogą powodować: astmę, nadciśnienie, zawroty głowy, zapalenie nerek.

Występują w: mięsach, wędlinach, serach.

Mogą powodować: astmę, zapalenie nerek, sinienie skóry, duszności.

Emulgatory z grupy E-400

Występuje w: produktach dla niemowląt, dżemach, galaretkach i budyniach.

Mogą powodować: obniżenie poziomu minerałów w organizmie, szczególnie niewskazany dla kobiet w ciąży.

Występuje w: mleku w proszku, mleku zagęszczonym, śmietankach, dżemach i galaretkach.

Może powodować: owrzodzenia żołądka i jelit, zmniejszenie wchłaniania minerałów. Szczególnie niewskazany dzieciom.

Występują w: soli, czipsach, przetworach mięsnych, herbatach i zupach w proszku.

Mogą powodować: osteoporozę, zmniejszenie wchłaniania żelaza, magnezu, wapnia.

Wzmacniacze smaku z grupy E-600

Występuje w: sosy sojowe, wędliny, konserwy, koncentraty, zupy, dania, przyprawy w proszku.

Mogą powodować: bóle głowy, nudności, kłopoty ze snem, pogorszenie wzroku osłabienie i otyłość.

Zamienniki cukru

Występuje w: większości produktach typu „light”, napojach i produktach mlecznych bez cukru, słodyczach, płatkach śniadaniowych.

Może powodować: choroby układu nerwowego, nowotwory

Występuje w: produktach typu „light”, sokach owocowych, deserach, dżemach, płatkach śniadaniowych.

Może powodować: nowotwory, zwłaszcza pęcherza.

Czy wszystkie substancje E są szkodliwe?

Nie wszystko co „E” musi być od razu trucizną. Niektóre te substancje są całkowicie neutralne dla człowieka. Są też takie, które są wręcz korzystne dla zdrowia, jak na przykład E-300. Jest to nic innego jak kwas askorbinowy, czyli po prostu znana powszechnie witamina C.

 

Źródła: (Bill Statham: E213 Tabele dodatków i składników chemicznych)


Komentarze
aniam
Oznaczenie "E" oznacza nic innego jak dodatek do żywności. Należy pamiętać że w żywności mogą być stosowane wyłącznie dodatki zatwierdzone przez EFSA i opublikowane w formie rozporządzenia. Dopuszczone dodatki nie mogą być szkodliwe przy stosowaniu zgodnie z ilością podaną w rozporządzeniu. Ale nie jest prawdą że każdy kłodzki czy konserwant w najmniejszej już ilości nam zaszkodzi. Są całe grupy dodatków wyłączonych że stosowania w żywności dla dzieci. Dodatki do żywności możemy podzielić że względu na formę na naturalne i syntetyczne oraz że względu na funkcję którą mają pełnić. W czasie procesu technologicznego produkcji żywności bardzo często nie da się uniknąć użycia dodatków. Tu dobrym przykładem jest produkcja wędlin, dodatek azotanów jest konieczny aby osiągnąć odpowiedni kolor i miękkość. I nie jest to aktualny wymysł a od zawsze się mięso peklowało. Skoro dodatki są dopuszczone, to producenci z nich korzystają a od nas samych zależy czy kupimy taki produkt. Np trudno oczekiwać że kupimy jogurt pitny czy z dodatkami owocowym bez innych dodatków, oczekujemy aby były odpowiednio słodkie, żeby miały dobrą konsystencję a owoce nie opadały na dno - naturalnymi metodami się tego nie osiągnie, dodatki są niezbędne np. stabilizatory. Jeżeli chcemy jeść bez dodatków musimy przygotować sobie sami. I w wyborze warto popatrzeć żeby jogurt naturalny składał się tylko z mleka i bakterii fermentacji mlekowej, tak samo śmietaną. Maślanka niech zawiera tylko maślanka bez stabilizatorów czy białek mleka a czekoladę czy owoce dodajmy sami. Dzieciom najlepiej przygotowywać wszystko samemu ale też nie wpadajmy w przesadę że warzywa i owoce muszą być tylko ekologiczne. W rolnictwie ekologicznym również stosowane są środki ochrony roślin i nawozy, niestety często rolnicy nie przestrzegają dawek i okresów karencji. Również nie każda osoba sprzedająca warzywa na bazaru sprzedaje swoje uprawy, nawet jeśli tak twierdzi. Jeżeli na stoisku jest pełen przekrój asortymentu możemy mieć pewność że pochodzi to z giełdy a nie bezpośrednio od sprzedającego.
moniawp5
Artykuł bardzo przydatny i warto się z nim zapoznać. Moja córka ogólnie jest bardzo wybredna :) ale bardzo lubi serki z firmy hej, jogurtów nie lubi, danonków nie tknie tak samo jak nutelli chociaż czekoladę lubi. Bardzo lubi sezonowe owoce maliny, truskawki czy nektarynki i brzoskwinie które mam w swoim sadzie a jabłka wręcz uwielbia. Parówki też poszły w odstawkę wiec ich nie je a najbardziej lubi kiszone ogórki i zupę ogórkową. Ogórki robię sama. Jeśli chodzi o ciasta to też córka lubi te które robię sama a najbardziej to sernik i biszkopt z galaretką. Z soczków pije kubsie które lubi i wodę z sokiem malinowym.
Silver812
Właśnie. .. warto zainstalować aplikacje z substancjami E i sprawdzać co to jest dokładniej. Wtedy bardziej świadomie jemy i żywimy maluchy.
izapodg
Nie wszystkie E są takie straszne, np E322 lecytyna sojowa (niekoniecznie z soi modyfikowanej) jest dodawana do margaryny, ale nie jest taka straszna (oprócz tego, że sama margaryna nie jest najlepszym rozwiązaniem)
jowitka76pdm
tez uwazam ze słodziki są gorsve niz cukier a teraz jest wiele rodzai cukrów warto sprawdzić
Silver812
Tak przyszło mi do głowy, że matki powinny zwracać uwagę na to, że wiadomo na cukier należy uważać, jeśli chodzi o dietę malucha... ale jak już chcemy dać coś ze słodzikami, to lepiej jest dać dziecku trochę tego strasznego cukru lub posłodzić miodem. Słodziki bardzo źle wpływają na organizm, bo go "oszukują" , że zaraz będzie cukier... wtedy przygotowuje się do zbicia cukru a tu nie ma co zbijać, więc gdy później dziecko przyjmie cukier, a przyjmie choćby w owocach, to nie będzie reakcji organizmu. To wszystko prowadzi do cukrzycy i otyłości... Oczywiście wszystko napisałam w uproszczeniu, ale warto zgłębić temat.
gabilabi
W tych czasach to wszystko szkodzi, czasami nawet powietrze.
jowitka76pdm
chemia jest wszędzie uniknąc się jej nie da ale w miare mozliwości starajmy sie jej unikać i ograniczać
efcik
przydatna lista, żeby jeszcze mieć ją tak przy sobie na zakupach...
Silver812
Bardzo ważny wpis, w końcu mamy czasy, gdy bardzo dużo jest chemii w pożywieniu... Fajnie jak ma się dostęp do ekologicznych warzyw i owoców oraz nabiału.
izapodg
Artykuł bardzo przydatny, dziekuję!
dagmari
Super artykuł
jowitka76pdm
mimo pilnowania i tak w produktach są ulepszacze i spulchniacze
MalwinaW
Cała tablica Mendelejewa. Trzeba pilnować co podaje sie maluszkowi
jowitka76pdm
pod warunkiem ze ma się produkty na zupkę bez chemicznych dodatków
brunetka1232
najlepiej robic zupki maluszkowi samemu są mniej szkodliwe niż te ze słoiczków
jowitka76pdm
najgorsze to te wszystkie ulepszacze i sztuczne smaki
iwonka121
Najlepiej jak ma sie wszystko swojej uprawy